Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire

Sunt singurul copil la parinti,Mama a decedat.In titlu de proprietar al bunicului sunt trecuti toti fratii mamei.Fiecare au pamantu bine definit in acest titlu .Cum pot sa fac iesirea din indiviziune ce acte sunt necesare.Mentionez ca tata este in viata
Buna ziua,
Trebuie sa dezbateti mostenirea de pe urma bunicilor, dumneavoastra venind prin reprezentare pentru mama.
Cand formulati aceasta cerere la instanta, va trebui sa solicitati si iesirea din indiviziune.
Va trebui sa va dovediti si calitatea de mostenitor fata de mama. Daca decesul acesteia este de mai putin de un an, veti scoate de la un notar un certificat de calitate de mostenitor. Daca decesul a survenit de mai mult de un an, va trebui sa dezbateti si succesiunea mamei.
av. Gabriel Klein Kiritescu