avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1247 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Iesirea din Indiviziune
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Iesirea din Indiviziune

Ce acte si care este procedura pentru a obtine titlu de proprietate asupra unei case si teren daca actul de mostenire prevede 2 frati care sunt in indiviziune?
Cum se iese din indiviziune?
Mentionez ca cei doi frati sunt tatal meu care a decedat si unchiul meu care nu se intereseaza , eu fiind mostenitoarea tatalui meu.
La anul se fac 30 de ani de la decesul bunicilor care au lasat mostenirea.Este vreun avantaj?


Multumesc
Cel mai recent răspuns: Gabriel Klein Kiritescu , utilizator 12:26, 2 Iunie 2013
Buna ziua,
Iesirea din indiviziune se poate face LA CERERE fie prin buna intelegere in fata notarului fie prin instanta civila.
Trebuie dezbatuta succesiunea de pe urma bunicilor daca nu a fost dezbatuta si, ar fi bine, sa o dezbateti cu aceasta ocazie si pe cea de pe urma tatalui daca nu ati facut-o.
Si succesiunile se dezbat fie prin buna intelegere si conform legilor la notar sau in instanta daca apar divergente.
av. Gabriel Klein Kiritescu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Mostenire marin2013 marin2013 Sunt singurul copil la parinti,Mama a decedat.In titlu de proprietar al bunicului sunt trecuti toti fratii mamei.Fiecare au pamantu bine definit in acest titlu ... (vezi toată discuția)
Procedura dezbatere succesiune elenacomanbz elenacomanbz mama a murit akum 2 ani si avem o casa si citeva terenuri mostenire de la bunica din partea mamei care este procedura de dezbatere amosteniri/???ele au fost 2 ... (vezi toată discuția)
Succesiune nedezbatuta, precontract vanzare-cumparare ioneliya38 ioneliya38 buna ziua,tatal meu a decedat in urma cu 3 ani si din lipsa banilor nu am putut face succesiunea.am gasit un cumparator ptr niste teren.se poate face vanzarea ... (vezi toată discuția)