avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1638 soluții astăzi
Forum Activitate un_angajat

Activitate un_angajat

Buna ziua!

Sunt un PFA care plateste impozit cu norma de venit in domeniul IT. Am un contract in desfasurare cu o companie din Beglia ptr care emit lunar facturi. De luna viitoare ma voi muta in UK, impreuna cu prietena mea care pleaca acolo la studii. Am de gand sa lucrez la distanta in continuare pt firma din Belgia, platindu-mi taxele in Romania ca si pana acum. Intrebarea este: trebuie sa platesc taxe si in UK?

O a doua intrebare ar fi: este posibil sa incasez platile intr-un cont in euro britanic (acum primesc banii in contul in euro din Romania, iar facturile tot in euro sunt emise)?
Multumesc pt raspunsuri!

Si daca fac acea cerere, dupa cat timp pot sa consider ca nu mi s-a raspuns si ce pot face in continuare? Spun aceasta pt ca sunt sigura ca imi vor ignora cererea.

Exista un format anume pentru aceasta cerere?

De asemenea, in cazul in care o trimit prin recomandata, care este dovada ca ei au primit cererea si a luat act de ea?
In plus, ce as putea face ca sa mi se dea contractul de munca sau macar o copie legalizata a acestuia? (Tot o cerere?)

Multumesc!
Buna ziua!

Am si eu o mare problema: acum un an si 4 luni am plecat de la firma la care eram angajata de 2 ani, prin demisie. M-am angajat imediat in alta parte, cu contract semnat etc. De la firma de la care am plecat nu am obtinut niciodata contractul meu de munca - pe care stiu sigur ca l-am semnat (din nefericire, fiind primul meu job, nu mi-am pus niciodata problema ca ar trebui sa insist sa mi se dea).

La firma cea noua au vrut sa imi faca carte de munca (am aflat intre timp ca ceilalti nu imi facusera). Doar ca pt asta, ca sa nu imi pierd cei doi ani de munca de pana atunci, imi trebuia o adeverinta de vechime vizata de ITM, de la vechea firma. Adeverinta nu am primit-o nici pana in ziua de azi, contractul la fel (desi am insistat timp de un an de zile sa mi se dea).

Ce pot face? Am aflat recent ca de fapt ar fi trebuit sa fac o cerere pt adeverinta, numai ca la mine totul a fost verbal. Problema e ca ma grabesc foarte tare (o sa plec din tara in 3 luni) si nu imi mai permit sa astept ... Este posibil sa fac cererea prin executor judecatoresc, tinand cont ca eu nu am nici macar contractul?

Va multumesc!