avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 536 soluții astăzi
Forum Activitate gnraloo

Activitate gnraloo

Si totusi,cam cat poate sa dureze pana primesc NUP sau macar prelungirea dovezii?
ralucastefan2007 a scris:

Verificati dosarul deoarece in situatia dvs.s-ar putea incepe urmarirea penala. Este infractiune ce ati facut.Trebuie sa primiti citatie pentru a va putea prezenta in instanta.


As fi curios sa stiu ce infractiune am comis...Poate nu v-ati dat seama,eu sunt motociclistul,sunt victima,mie nu mi s-a acordat prioritate.
Buna ziua! In urma cu 3 saptamani am fost implicat intr-un accident rutier soldat cu o vatamare corporala, mai multe detalii aici www.avocatnet.ro/content/for... .
In ziua in care am depus declaratia mea la dosar mi s-a dat si o dovada de retinere a permisului cu drept de circulatie pt 15 zile,alaturi de o cerere pt prelungirea acesteia,cerere pe care am completat-o si depus-o pe loc la cercetari penale,dupa indicatiile politistului. Problema este ca inca nu a venit aprobarea de la procuror,nu ar trebui sa dureze max 15 zile? Sau cat dureaza pana pot primi NUP pt a-mi ridica permisul? Va multumesc.
Exista martori,chiar eu am vorbit cu unul dintre ei,dar nu stiu cum poate fi luat in considerare in cercetarea cazului. Poate au fost martori citati de politie atunci,la locul accidentului,dar nu am de unde sa stiu pt ca nu eram constient sau eram in stare critica.
Mai exista alte idei? Orice opinie imi e de folos,va multumesc!
Sper ca rezultatul cercetarii sa fie cel pe care il astept si eu,fiind de aceeasi parere cu dvs. Pt mine ca motociclist prioritar a fost sa evit coliziunea cu masina,ar fi avut urmari mai grave pt mine,de aceea ar trebui,cred eu,introducerea conceptului de "autor moral al accidentului".
Inca nu am vazut procesul verbal de constatare,abia sambata este de serviciu agentul care se ocupa de caz. Insa imi spunea ceva de genul ca nu poate fi vorba de neacordare de prioritate pt ca nu a existat impact,desi eu stiu ca legislatia spune altceva. Pe dovada cu drept de circulatie si pe autorizatia de reparatie eliberate este spatiu gol unde se face referire la p.v.,iar motivul mentionat este "accident rutier soldat cu vatamarea corporala a unei persoane,in curs de cercetare".
Buna ziua! Vineri seara am suferit un accident in timp ce ma deplasam cu motocicleta pe un drum cu prioritate. La o intersectie aflata in curba,de pe o strada adiacenta semnalizata cu "Cedeaza trecerea!" mi-a iesit in fata o masina,eu fiind nevoit sa franez de urgenta si sa fac manevre se evitare a coliziunii,ceea ce m-a facut sa derapez si sa ma lovesc destul de serios,fiind apoi transportat la spital.Atat eu cat si soferul masinii am fost audiati de politie si am depus declaratii. Mentionez ca detin permis de conducere cat. A,B si nu am avut impact nici eu,nici motocicleta mea cu masina in cauza. Am primit dovada cu drept de circulatie pt 15 zile si doresc sa-mi recuperez daunele pe care le-a suferit motocicleta si echipamentul. Ce ma sfatuiti sa fac? Multumesc.