avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 894 soluții astăzi
Forum Activitate lidiacojea

Activitate lidiacojea

Răspuns la discuția o mica mare problema
Faptul ca va opresc banii din cont in primul rand pentru overdraft este normal, deoarece pe acesta l-au trecut integral la scadenta, deci trebuie platit, chiar daca a fost contractat dupa creditul in lei. Anormal este refuzul de a comunica cu dvs si dea gasi o cale amiabila de a plati datoriile. De asemenea, ar trebui sa va elibereze un duplicat dupa contract, la cererea dvs. Trebuie sa faceti o solicitare in scris in doua exemplare, sa o inregistrati la Secretariatul/Registratura bancii si un exemplar cu nr. de inregistrare il pastrati dvs, pentru ca in acest fel sunt obligati sa va raspunda. Faceti o solicitare pentru duplicat de contract catre unitatea de la care ati contractat creditul si o cerere, separat pentru esalonarea la plata a overdraftului, in care motivati de ce nu puteti plati integral creditul (salariul nu va permite, etc). Sunt obligati sa va raspunda. Daca nu va raspund, apelati la Protectia Consumatorului. De asemenea nu e normal sa va aplice comisioane suplimentare, care nu figureaza in contract, de aceea este important sa faceti rost de duplicat si sa cititi cu atentie ce costuri cuprinde.
Răspuns la discuția abuz societate de leasing
De acord, partial...dar in cazul meu situatia e un pic incurcata, in sensul ca, initial contractul a fost pe persoana fizica si transferat prin contract de novatie pe persoana juridica, iar cand am semnat contractul mi s-a spus ca se pastreaza aceleasi clauze. Cine citeste toatea clauzele alea stufoase si scrise marunt....probabil pe asta se si bazeaza ei. In orice caz, pozitia societatilor de leasing este una de forta, in sensul ca daca, nu am fost de acord cu unele clauze (altele decat cea cu EURIBOR, pe care de altfel nici nu am sesizat-o atunci), mi-au spus ca nu negociaza nimic.
Buna ziua,
Sunt utilizator in cadrul unui contract de leasing financiar auto, incheiat intre un SRL si Unicredit Leasing Corporation IFN SA. Conform contractului,dobanda se calculeaza pe baza Euribor la 3 luni. Desi aceasta cotatie a scazut in utimul an, dobanda care mi s-a facturat nu a scazut si de asemenea, desi am solicitat in repetate randuri sa mi se trimita o situatie cu modul de calcul al dobanzii, am fost refuzata categoric. Singurul raspuns, telefonic, m-a trimis la o clauza abuziva din "Conditiile generale pentru contractele de leasing financiar", conform careia societatea de leasing modifica dobanda numai daca, Euribor creste, citez:
"Finantatorul are dreptul de a ajusta Scadentarul provizoriu in functie de modificarile suferite de Baza de Calcul precum si in functie de modificarile conditiilor de pe piata monetara/de capital (si anume daca Baza de refinantare specificata in Contractul de leasing financiar creste) valabile pe durata Contractului de leasing financiar. In cazul survenirii unor astfel de modificari, Finantatorul va recalcula toate sumele si va informa utilizatorul despre aceasta modificare printr-un scadentar ajustat care constituie parte integranta a Contractului de leasing financiar si/sau prin unstiintarile de plata privind ratele de leasing datorate" inchei citatul.
Vi se pare normal? Deci e dobanda variabila, dar de fapt e variabila numai in sensul cresterii.
Va rog sa ma sfatuiti cui as putea sa ma adresez.