avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 760 soluții astăzi
Forum Activitate ana88

Activitate ana88

Răspuns la discuția partaj datorii
multumesc

Ca sa divortam de comun acord ce trebuie sa facem? Avem nevoie de avocat?
Discuție partaj datorii
sunt casatorita de peste 5 ani...motive de divort sunt multiple...vreau sa am o discutie cu sotul meu si sa divortam de comun acord...probabil ca se va infuria si nu va fi de acord. Divortul oricum se va pronunta si nu ma intereseaza din vina cui. Intrebarea este legata de partaj, deoarece eu am adus foarte multi bani in casa-miliarde, iar el are un salariu de 10 mil lei vechi.Avem un apartament luat pe credit in timpul casatoriei, eu fiind titular, iar el coplatitor (pentru ca salariul lui era sub o treime din al meu). Ratele sunt achitate de mine...mai am cca 20000 de euro de achitat din apartament, pe 25 de ani. De asemenea am o firma in care sunt asociat unic, pe care am masini in leasing. Firma a fost infiintata in timpul casatoriei, iar banii investiti in ea provin dintr-o vanzare foarte profitabila de actiuni, acestea fiind cumparate de mine in timpul casatoriei, din salariul meu!. Probabil el va vrea jumatate din firma si apartament. Eu cred ca i se cuvine doar jumatate din apartament (asa...cu indulgenta). Am sanse sa pastrez firma si sa raman in apartament, platindu-i lui jumatate din valoarea apartamentului?, avand in vedere ca nu cred ca se va ajunge la nici o intelegere amiabila...si care ar fi costurile, avand in vedere ca valoare evaluata de banca, a imobilului se ridica la cca 70000 euro.Se poate face in rate plata catre sot, deoarece nu dispun de atatia bani cash acum?
Răspuns la discuția hartuire
va multumesc foarte mult pentru sfaturi
Discuție hartuire
Am o problema cu un fost angajat pe care l-am concediat. Acesta ma suna de pe numar privat si imi vorbeste urat, imi aduce injurii si ma ameninta ca imi va face rau pe orice cale va putea. Pentru moment nu a trecut la fapte, dar mi-e teama si sa mai ies singura pe strada. M-a amenintat cu bataia, a spus ca lucreaza la o firma de protectie si paza si va pune pe cineva sa-mi faca rau, si stricaciuni la firma (cauciucuri sparte, etc).
Sunt o femeie singura, sfatuiti-ma ce sa fac!