avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Activitate selciuc

Activitate selciuc

Ce drepturi mai avem?Nu mai avem voi sa ne imbolnavim?Ce trebuie sa facem cand suntem supusi unor amenintari de catre angajator atunci cand suntem in CM?Sau cand exista deja un conflict de munca
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
voi depune plangeri la Ministerul Sanatatii si Ministerul Muncii-ITM...stiu-am fost anuntat-ca voi fi dat afara cand ma voi intoarce la munca...imi vor gasi "ceva"sa ma zboare....deci trebuie sa imi iau masuri de precautie...oricum nu mai e de stat la ei...minim 22-23 nopti numai de noapte...iar in libere intri de la ora 8-10 dimineata....totul pentru 15-16mil...ce ma sfatuiti?stima
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
deci accidentul s-a petrecut cand ma aflam in CO.abuzurile,amenintarile,chemarile repetate in birou,sanctionarile..etc sunt un abuz clar...nu am martori sa sustin acest lucru-le este frica de urmari colegilor mei-dar daca aceste fapte s-ar fi intamplat in cu totul alta tara as fi fost bogat dupa procesul ce il intentam...cu respect
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
cu respect..voi asculta sfaturile Dtra...daca cumva ma vor pune nemotivat voi avea destule motive bine intemeiate sa ii actionez in judecata..in instanta...ma voi duce neaparat la ITM(unde sa ma mai duc?)..poate ca acest lucru este un plus pt mine...ce credeti?stima....
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
va mai deranjez cu o problema...acum o ora m-a sunat seful meu ierarhic si mi-a zis marti sa ma prezint cu fisa CM la munca(nu la birouri!sic!)sa vb cu managerul de servici-trebuie sa completez nu stiu ce foi-ca daca NU ma pune NEMOTIVAT!intrebare:sunt obligat sa ma prezint personal cand Doctorii mi-au recomandat reteta+repaus,odihna,nu suparari-nervi?este normala atitudinea asta a lor?ce ar trebui sa fac?stima...offff
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
va multumesc...sunt terminat psihic...trebuie sa ma odihnesc...vineri m-am suparat f tare cand am sunat seful meu ierarhic sa anunt de CM si ce am patit...si ca Directoarea a pus o multime de intrebari cum...cand..unde(mentionez ca suntem cam 80-100 angajati dar niciodata nu s-a interesat ca acum de cineva...ca de mine...sic!)si ca daca doctora de familie nu imi scrie clar diagnosticul pe fisa CM ma baga nemotivat si nu imi plateste CM!are EA acest drept???se poarta de parca ar fi Patroana nu angajata...offf...sunt extrem de suparat...si nici bani de un avocat nu am...daca se intampla acest lucru in alta tara UE(sa nu zic SUA)as fi fost bogat dupa proces..ce ma sfatuiti sa fac in continuare?nu as mai vrea sa ma intorc la munca...sunt ff suparat...numai supart sicanele...Dr familie mi-a gasit si o hernie(a zis ca trebuie neaparat operata)...off....cu respect
Răspuns la discuția Am cazut mi-am pierdut constiinta
va multumesc f mult pt sfaturi...stima si respect..in continuare ce as mai putea face...ce sfaturi imi dati...offf....
Dupa n conflicte cu Managerii acum 3 zile am cazut pe strada am ajuns spital.a 2-a zi m-am dus medic familie care mi-a dat trimitere neurologie unde am fost si mi-a dat 14 zile CM.Saptamana viitoare ma duc din nou la medic familie sa imi faca fisa CM.mentionez ca sunt in CO si din 27 trebuie sa reancep munca.sunt sofer lucrez numai de noapte(am ameteli ce vor trece)am anuntat telefonic seful meu care a anuntat directoarea ce s-a interesat de-a fir a par cum ce cand...unde s-a intamplat cu OBLIGATIA ca medicul familie sa nu imi scrie codul pe fisa de CM ci EXACT boala!sic!si sa imi mai dea o mentiune daca mai pot sofa!sic!ca altfel nu imi plateste CM-parca ea ar fi patroana!-si ma trece NEMOTIVAT!m-am saturat de aceste abuzuri psuhologice,chemari in birou...reduceri salariu...diminuari salariu diverese motive:are dreptul la penalizari salariale din moment ce eu nu am lipsit,intarziat etc timp de 3 ani???asta vara m-au obligat sa semnez trecerea la lat departament..daca nu semnez afara!...sa le multumesc ca totusi mi-au acordat o sansa si nu m-au dat afara...mi s-a diminuat salariul la 1/2...etc...AM NEVOIE DE AJUTOR!!!:((
Răspuns la discuția Conflict de munca
aveti idee care e valoarea somajului si pe cat timp se acorda?stima
Răspuns la discuția Conflict de munca
va multumesc f mult pt sfaturi.chiar nu pot primi mai multe salarii compensatorii?ce ma sfatuiti sa fac in cazul in care voi fi chemat pt a ma anunta de restructurare?stima