avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 550 soluții astăzi
Forum Activitate andreia_81

Activitate andreia_81

Răspuns la discuția Suspendarea CIM
Buna seara :)
Poate o sa vi se para o intrebare prosteasca, dar mai bine o pun decat sa raman nelamurita :)
Asadar:
In situatia suspendarii CIM cu art.54 pe o perioada de un an, angajatorul este OBLIGAT sa reia relatiile de munca cu angajatul la expirarea perioadei daca angajatul isi exprima intentia de a lucra din nou, sau are posibilitatea sa nu-l mai reangajeze pe acesta? Si merg cu intrebarea mai departe. Daca angajatul(femeie) este insarcinat in 2 luni, ma sfatuiti sa oficializez chestia asta sau nu inca si sa spun dupa reangajare(daca poate fi vorba de reangajare).

"Art. 54. - Contractul individual de munca poate fi suspendat, prin acordul partilor, in cazul concediilor fara plata pentru studii sau pentru interese personale."

Fiind vorba despre suspendare, dupa parerea mea, logic ar fi ca angalatorul sa fie OBLIGAT sa-l primeasca inapoi.
Multumesc anticipat.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil

PS: Care este institutia la noi in Romania de la care as putea primi un raspuns oficial in privinta acestei chestiuni? Primaria? Casa de asigurari sociale? Unde sa pun aceasta intrebare oficial si alte intrebari legate de dosarul de CIC?
Multumesc anticipat

Multam mult. Daca mai are cineva ceva de adaugat, sa mai aud si alta parere, sau daca stie cineva ceva sigur, ar fi extraordinar.
Nu ma uitati va rog cu ultimile intrebari legate de institutia de la noi.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil

(2) Cele 12 luni prevăzute la alin. (1) pot fi constituite integral şi din perioadele în care persoanele s-au aflat în una sau mai multe dintre următoarele situaţii:
…………………………
i) au beneficiat de concediu fără plată pentru a participa la cursuri de formare şi perfecţionare profesională din iniţiativa angajatorului sau la care acesta şi-a dat acordul, organizate în condiţiile legii;
....................................

Si acum intrebarea:
Cum este tratata sau interpretata aceasta litera (i)in cazul meu, va rog, daca-am avut cartea de munca suspendata cu art. 54 din Codul Muncii timp de un an, perioada in care am absolvit un Master in Anglia. Poate fi considerat Masterul in Anglia un curs de formare si perfectionare profesionala la care angajatorul si-a dat acordul(spun asta deoarece Masterul a fost din initiativa salariatului)? Ce sa inteleg prin "organizate conform legii" in cazul meu?
Va multumesc.
PS: Care este institutia la noi in Romania de la care as putea primi un raspuns oficial in privinta acestei chestiuni? Primaria? Casa de asigurari sociale? Unde sa pun aceasta intrebare oficial si alte intrebari legate de dosarul de CIC?
Multumesc anticipat
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
freeelis a scris:

Da, tatal coplilului poate beneficia de indemnizatia pentru CIC daca indeplineste conditiile prevazute de lege pentru acordarea acesteia.
Nu se poate ca tatal sa beneficieze de indemnizatie si sa si lucreze in acelasi timp.

multumesc mult. inseamna ca voi putea lucra eu, iar el poate trece in CIC.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
freeelis a scris:

Ca sa beneficiati de indemnizatia pentru CIC trebuie sa aveti 12 luni anterioare datei nasterii copilului in care ati realizat venituri profesionale supuse impozitului pe venit.


ok e clar atunci...nu beneficiez de nimic...dar daca tatal are venituri supuse impozitului pe venit 12 luni anterioare nasterii copilului, atunci el poate beneficia de indemnizatie pentri CIC?...si daca da, el poate lucra mai departe si sa stau eu cu copilul?(asadar se poate ca tatal sa si lucreze si sa beneficieze si de indemnizatie pt CIC in cuantum de 85% din salariu?)
multam.
PS: sfatuiti-ma dvs. va rog ce variante are cazul meu.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
nikol.ilea a scris:

Perioada lucrata anterior plecarii din tara nu va fi luata in cosiderare, pentru ca legea spune c ase iau in considerare ultimele 12 luni anterior nasterii copilului.
Legea mai spune ca daca mama este studenta la zi va putea beneficia de indemnizatie pentru crestere si ingrijire copil, dar nu se mentioneaza nimic despre tara in care se fac respectivele studii la zi.

si prin urmare, daca inteleg eu bine, se vor lua in calcul doar veniturile obtinute in ultimile 5 luni de sarcina pentru calculul celor 85%?(pentru ca voi continua relatiile de munca in tara din luna a 4-a, in strainatate nu am lucrat, doar am invatat)
multumesc pentru clarificari.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
andreia_81 a scris:

Buna ziua,

Daca am avut contractul de munca suspendat 1 an cu acordul angajatorului deoarece din initiativa mea am plecat la un master in strainatate iar acum revenita in tara, reiau relatiile de munca(fiind insarcinata in 4luni), cei 85% vor fi calculati doar la veniturile ce le voi obtine de acum incolo pentru urmatoarele 5 luni de munca si sarcina? Nu conteaza deloc veniturile obtinute inaintea plecarii in strainatate la studii daca am plecat cu acordul angajatorului?(mentionez ca, pe perioada studiilor nu am obtinut deloc venituri)?

Multumesc anticipat.

va rog mult de tot, imi poate raspunde si mie un consultant?
multumesc.
Răspuns la discuția indemnizatie crestere copil
Buna ziua,

Daca am avut contractul de munca suspendat 1 an cu acordul angajatorului deoarece din initiativa mea am plecat la un master in strainatate iar acum revenita in tara, reiau relatiile de munca(fiind insarcinata in 4luni), cei 85% vor fi calculati doar la veniturile ce le voi obtine de acum incolo pentru urmatoarele 5 luni de munca si sarcina? Nu conteaza deloc veniturile obtinute inaintea plecarii in strainatate la studii daca am plecat cu acordul angajatorului?(mentionez ca, pe perioada studiilor nu am obtinut deloc venituri)?

Multumesc anticipat.
Buna ziua,
Am rugamintea mare de tot de a ma ajuta in urmatoarea speta:
-am fost angajata 7 ani cu contract nedeterminat de munca la o firma pana in august 2008.
-in perioada septembrie 2008-septembrie 2009 am contractul de munca suspendat la firma din Romania(asadar nu am cotizat la asigurari sociale si nu am avut nici un fel de venit in perioada asta) deoarece am ales sa merg in Anglia un an de zile pentru a face un Master la o Universitate din Birmingham(mentionez ca mi-am platit singura studiile dintr-un crdit) iar firma la care lucram in Romania a fost de acord sa-mi pasteze postul si sa continui relatiile de munca incepand cu octombrie 2009, dupa revenirea in tara din Anglia de la studii(superioare-Master).
-am aflat acum ca sunt insarcinata in prima luna, vreau sa pastrez copilul, asadar la revenirea in tara si reluarea activitatii la firma voi fi in luna a 4-a.
Mergand pe ideea ca angajatorul va relua contractul de munca cu mine, eu voi cotiza din nou la asig. sociale inca 5 luni pana la nasterea efectiva(februarie 2010) cand va trebui sa intru in concediul de crestere copil(asadar nu as avea cele 12 luni de cotizare consecutive pentru ca am fost la studii superioare in Anglia).
Dupa cum stim cu totii, exista aceasta lege care iti da dreptul o indemnizatie de crestere copil in cuantum de 85% din veniturile acumulate in cele 12 luni anterioare nasterii copilului.
Intrebarea mea este:
Daca din cele 12 luni anterioare nasterii, am cotizat si am avut venituri doar 5 luni inainte de nasterea copilului iar celelalte 4 luni(anterioare celor 5 lucrate) am fost la studii superioare in Anglia(mentionez ca angajatorul din tara doar a suspendat contractul de munca), insa am cotizat in toti ceilalti ani anteriori plecarii la studii, care va fi cuantumul indemnizatiei? Exista undeva stipulat faptul ca daca intrerupi serviciul la acelasi angajator pentru un an de zile, timp in care mergi la studii superioare aprofundate in strainatate, indemnizatia nu va tine cont de perioada de studii si se va calcula tot la 85% din veniturile pe 12 luni, sau se va calcula doar 85% la ultimile 5 luni lucrate?
Daca se va calcula doar la cele 5 luni lucrate, exista posibilitatea de a-ti plati singur darile la stat anterior celor 5 luni astfel incat sa ai 12 luni consecutive de cotizatie?
Multumesc mult,
A

PS: Asadar, ca poate am fost putin ambigua, cum este tratata aceasta perioada de necotizare in situatia in care pleci la studii superioare aprofundate in strainatate, din punctul de vedere al calculului indemnizatiei de crestere a copilului din aceasta lege acum in vigoare(cea cu 85% din venitul pe ultimile 12 luni)?