avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 265 soluții astăzi
Forum Activitate lumirazvi

Activitate lumirazvi

Răspuns la discuția inventar magazin alimentar
multumesc pentru raspunsul prompt. Azi am refuzat sa semnez procesul verbal si mi s-a comunicat ca sunt instigatoare, dar dupa ce se intorc din concediu din strainatate vor discuta cu mine altfel, adica ma vor da afara.
Răspuns la discuția inventar magazin alimentar
Nu am primit nici o decizie si am si refuzat azi sa semnez procesul verbal. Sunt incadrata ca si vanzatoare.
Buna, sunt angajata din 1 decembrie 2010 la un mag.alimentar. La angajare, la intrebarea mea referitoare la inventar, mi s-a comunicat ca a fost facut un inventar in cursul lunii noiembrie si ca stocul a fost reglat, deci nu sunt lipsuri. In magazin suntem 4 angajate, eu fiind cea mai noua. In urma cu 2 zile s-a efectuat inventarul si azi ni s-a comunicat ca este o lipsa de 3500 Ron, suma care va fi recuperata in procent egal de la toate angajatele. Am uitat sa mentionez ca inventarul a fost facut dupa inchiderea magazinului, a durat 10 ore, si "ne-au ajutat" 2 ospatari si o eleva de clasa a 12-a. Comisia de inventariere a fost formata din administrator, sotia lui - care nu este angajata firmei - si persoana care face receptiile in magazin. Magazinul este un minimarket de cartier cu o gestiune de 200 000 Ron. Vreau sa stiu daca este legal cum a fost efectuat inventarul si daca intr-adevar lipsa trebuie suportata in cote egale de toate angajatele, indiferent de perioada de angajare. Inca un lucru - in momentul in care am spus ca vreau sa vad listele de inventariere pentru a vedea ce produse lipsesc mi s-a comunicat ca nu avem voie sa le vedem, doar ultima pagina a procesului verbal care trebuie semnata de noi. Multumesc, o zi buna
Răspuns la discuția 1 Decembrie 2010
Dar nu este obligatia firmei la care am lucrat sa-mi trimita cartea de munca? Nu mi se pare normal sa merg pe cheltuiala mea aproape 400 de km ca sa-mi recuperez actele!
Buna seara,
am 2 intrebari: prima legata de cartea de munca - anul trecut mi-am dat demisia de la firma la care am lucrat si mi s-a spus ca voi primi cartea de munca dupa ce va fi complectata. A trecut aproape un 1 an si inca nu am primit cartea de munca. Cum pot sa mi-o recuperez?
2 - stiu ca 1 Decembrie este declarata zi libera dar noi lucram, nu este platita si nici liber nu are cum sa ne dea deoarece ni s-a comunicat ca sunt vanzari mari in aceasta perioada si probabil ca vom primi cate o zi libera in ianuarie. Am inteles de la ceilalti angajati ca la fel a fost si cu celelalte zile libere, in sensul ca au lucrat dar nu au fost nici platiti nici lasati liberi. La cine ar trebui sa ne adresam?