Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... 1 Decembrie 2010
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

1 Decembrie 2010

Buna seara,
am 2 intrebari: prima legata de cartea de munca - anul trecut mi-am dat demisia de la firma la care am lucrat si mi s-a spus ca voi primi cartea de munca dupa ce va fi complectata. A trecut aproape un 1 an si inca nu am primit cartea de munca. Cum pot sa mi-o recuperez?
2 - stiu ca 1 Decembrie este declarata zi libera dar noi lucram, nu este platita si nici liber nu are cum sa ne dea deoarece ni s-a comunicat ca sunt vanzari mari in aceasta perioada si probabil ca vom primi cate o zi libera in ianuarie. Am inteles de la ceilalti angajati ca la fel a fost si cu celelalte zile libere, in sensul ca au lucrat dar nu au fost nici platiti nici lasati liberi. La cine ar trebui sa ne adresam?
A trecut aproape un 1 an si inca nu am primit cartea de munca. Cum pot sa mi-o recuperez?

Mergand la unitatea la care ati lucrat.

La cine ar trebui sa ne adresam?

ITM
Dar nu este obligatia firmei la care am lucrat sa-mi trimita cartea de munca? Nu mi se pare normal sa merg pe cheltuiala mea aproape 400 de km ca sa-mi recuperez actele!
Nu este obligatia societatii sa va trimita carnetul de munca .. solutia ar fi sa solicitati sprijin ITM-ului in raza caruia fostul angajator isi are sediul sa va comunice carnetul de munca.
Depuneti o sesizare in care mentonati ca fostul angajator nu v-a eliberat carnetul de munca si ca doriti sa intrati in posesia lui....