avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 849 soluții astăzi
Forum Activitate torasama

Activitate torasama

Bună ziua,
În cazul în care am împrumutat firma cu mulți ani în urmă, în perioada 2009-2011, mai pot retrage banii acum, nu a trecut prea mult timp? În cazul în care retrag acei bani, sumele respective trebuie să le declar la ANAF ca venituri personale și să achit impozit și alte taxe pe ele?
Multumesc anticipat pentru răspuns!
Răspuns la discuția ANGAJAMENTE PLATA BANCI
personal va sfatuiesc sa studiati mai bine problema cititnd si alte subiecte asemanatoare discutate pe acest site. daca in acesti doi de cand nu ati mai platit nu ati comunicat cu bancile inseamna, teoretic, ca peste un an ar trebui ca sumele de plata sa se prescrie.
nu lucrez in domeniu, nu il inteleg prea bine, dar stiu ca o datorie neplatita se prescrie dupa trei ani de la ultima reunoastere a ei.
Răspuns la discuția activare cod caen
imi poate spune cineva daca primaria sectorului 5 cere asa ceva, acorduri de functionare?

tx



ContSters51068 a scris:

Nu se cheama "activare" ... se cheama autorizarea unei activitati existente in actul constitutiv.
Procedura este urmatoarea:
- Depui declaratie model 3 in care copiezi codurile vechi si adaugi noile coduri alese de tine, la ORC.

Dupa 5 zile, vei primi autorizatiile de functionare sub forma unui document denumit "certificat constatator".

Lipeste-l pe perete si ... spor la treaba.

In functie de localitatea unde esti s-ar putea sa mai fie nevoie de un "acord de functionare" sau "autorizatie de functionare" de la Primarie.

Alberto Kurtyan