Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 activare cod caen
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

activare cod caen

Buna ziua ,
Doresc sa activez un cod caen existent deja in actul constitutiv. Care sunt procedurile si actele necesare ?
Multumesc
Nu este nici o procedura, pur si simplu desfasurati activitatea respectiva, daca e trecuta in actul constitutiv.
dar daca nu a fost folosit pana acum , nu trebuie activat ?
Mihaelatm, utilizator
La ORC veti completa un formular DECLARATIE II in care, veti indica adresa sediului unde veti desfasura respectiva activitate, impreuna cu toate activitatile pe care doriti sa le desfasurati.
Ulterior, ORC va elibera documentul "certificat constatator", in baza caruia depuneti la Primaria documentatia pentru autorizarea activitatilor
Nu se cheama "activare" ... se cheama autorizarea unei activitati existente in actul constitutiv.
Procedura este urmatoarea:
- Depui declaratie model 3 in care copiezi codurile vechi si adaugi noile coduri alese de tine, la ORC.

Dupa 5 zile, vei primi autorizatiile de functionare sub forma unui document denumit "certificat constatator".

Lipeste-l pe perete si ... spor la treaba.

In functie de localitatea unde esti s-ar putea sa mai fie nevoie de un "acord de functionare" sau "autorizatie de functionare" de la Primarie.

Alberto Kurtyan
imi poate spune cineva daca primaria sectorului 5 cere asa ceva, acorduri de functionare?

tx

ContSters51068 a scris:

Nu se cheama "activare" ... se cheama autorizarea unei activitati existente in actul constitutiv.
Procedura este urmatoarea:
- Depui declaratie model 3 in care copiezi codurile vechi si adaugi noile coduri alese de tine, la ORC.

Dupa 5 zile, vei primi autorizatiile de functionare sub forma unui document denumit "certificat constatator".

Lipeste-l pe perete si ... spor la treaba.

In functie de localitatea unde esti s-ar putea sa mai fie nevoie de un "acord de functionare" sau "autorizatie de functionare" de la Primarie.

Alberto Kurtyan