Forum Discuţii juridice Noul Cod CAEN 2008 activare cod caen
Discuție deschisă în Noul Cod CAEN 2008

activare cod caen

Buna ziua ,
Doresc sa activez un cod caen existent deja in actul constitutiv. Care sunt procedurile si actele necesare ?
Multumesc
pt utilizator "torasama"

1. Acordul de functionare eliberat de Primarie este insotit de Fisa de valabilitate.

2. Acordul de functionare se elibereaza in temeiul urmatoarelor:
-Legii nr. 215/2001 (a administratiei publice locale) -republicata,
-Legii 12/1990 (privind protejarea populaþiei împotriva unor activitãþi comerciale ilicite) -republicata,
-Legii 61/1991 (pentru sanctionarea faptelor de încalcare a unor norme de convietuire sociala, a ordinii si linistii publice) -cu modificarile ulterioare, Legii nr. 2/2000,
-OG 99/2000 (privind comercializarea produselor si serviciilor de piata) -republicata, Legii nr. 650/2002 (aprobarea), HG 333/2003 (norme) si a
-Hotararii Consiliului Local respectiv

Doar pentru anumite obiecte de activitate se mai cere obtinerea unor autorizatii de functionare si asta binenteles dupa autorizarea respectivelor obiecte de activitate prin depunerea si inregistrarea Declaratiei Model 3 la ORC. In rest....... nu avem nevoie de autorizatii de la alte institutii...:rtfm: