avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 157 soluții astăzi
Forum Activitate phoenix30

Activitate phoenix30

Buna ziua,

As avea nevoie de cateva lamuriri legate de urmatoarea situatie:

Un cetatean non-UE cu rezidenta temporara in Romania, ca membru de familie a unui cetatean roman, are un contract de colaborare cu o firma din Canada pentru care presteaza servicii de consultanta on-line. Firma respectiva nu are sediu fiscal in Romania. Mentionez ca anul 2011 este al 4-lea an de sedere neintrerupta in Romania. As dori sa stiu daca trebuie sa plateasca impozite si contributii sociale pentru acest venit din strainatate si daca da, in ce cuantum, incepand de cand si in baza carei legi.
Va multumesc anticipat.
Ce inseamna aceasta in mod concret?
Indemnizatia de maternitate se calculeaza astfel:
85% din ultimul salariu brut, adica brutul aferent celor 2000 ron?
Indemnizatia pentru CCC2 astfel:
ultimele 4 luni cu 2000 ron si cele 6 dinainte cu 1445 ron si 2 luni cu 1700ron adica
{[4*2000+6*1445+2*1700]/12}*85%={[8000+8670+3400]/12}*85%=[20070/12*85%]=1672.5 *85%=1421.52 ron ?

Multumesc anticipat.

p.s. din cate am citit in comentariile de pe forum daca indemnizatia pentru CCC2 rezulta din calcul mai mica decat cea din CCC1, CCC2 luand in calcul si indemnizatia CCC1 atunci se va plati indemnizatia pentru CCC2 la nivelul celei din CCC1.
Buna ziua,

Sunt in CIC1 pentru primul copil nascut in ianuarie 2009. Sunt insarcinata cu al doilea copil care se va naste in aprilie 2011.
Va rog sa ma ajutati cu un calcul concret pentru nivelul indemnizatiei de maternitate (pre si post natal) si nivelul indemnizatiei pe care ar trebui sa o primesc pentru al doilea copil (CIC2).
Indemnizatia pe care o primesc acum este de 1445 ron, inainte de diminuarea cu 15 % era de 1700 ron.
Salariul net la intoarcerea la munca este de 2000 ron.
Voi reveni la munca cu data de 1 Ianuarie 2011, vreau sa intru in prenatal incepand cu data de 1 aprilie 2011 si dupa cele 126 zile in CIC2.

Va multumesc anticipat si sper sa ma puteti ajuta.
O zi buna!
Răspuns la discuția PFA cetatean non-european
Multumesc pentru raspuns!
Cei de la ONRC au recomandat inregistrarea ca SRL pentru a putea activa ca traducator(neautorizat deoarece nu detine cetatenia inca).

Buna ziua
As dori sa stiu daca e posibila autorizarea ca PFA a unui cetatean non european.
La Oficiul Registrului Comertului mi s-a spus ca acest lucru e posibil doar pentru cetatenii apartinand spatiului european.

Va multumesc anticipat