Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... PFA cetatean non-european
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

PFA cetatean non-european

Buna ziua
As dori sa stiu daca e posibila autorizarea ca PFA a unui cetatean non european.
La Oficiul Registrului Comertului mi s-a spus ca acest lucru e posibil doar pentru cetatenii apartinand spatiului european.

Va multumesc anticipat
este adevarat ceea ce v-au spus cei de la ONRC
Si textul de lege sa confirme acest lucru :
ORDONANŢÃ DE URGENŢÃ nr. 44 din 16 aprilie 2008 (*actualizată*)
privind desfăşurarea activităţilor economice de către persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale şi întreprinderile familiale
(actualizată până la data de 24 aprilie 2009*)
ART. 1
(5) Prezenta ordonanţă de urgenţă nu se aplică în cazul serviciilor prestate în contextul libertăţii de prestare transfrontalieră a serviciilor, astfel cum este ea prevăzută la art. 49 din Tratatul de instituire a Comunităţii Europene *1).
*1) "Articolul 49. - În conformitate cu dispoziţiile ce urmează, se elimină treptat în cursul perioadei de tranziţie restricţiile privind libertatea de a presta servicii în cadrul Comunităţii cu privire la resortisanţii statelor membre stabiliţi într-un alt stat al Comunităţii decât cel al beneficiarului serviciilor.
Consiliul, hotărând în unanimitate la propunerea Comisiei, poate extinde dispoziţiile prezentului capitol la prestatorii de servicii care sunt resortisanţi ai unui stat terţ şi sunt stabiliţi în Comunitate."
ART. 3
(1) În temeiul dreptului la liberă iniţiativă, al dreptului la liberă asociere şi al dreptului de stabilire, orice persoană fizică, cetăţean român sau cetăţean al unui alt stat membru al Uniunii Europene ori al Spaţiului Economic European, poate desfăşura activităţi economice pe teritoriul României, în condiţiile prevăzute de lege.

Multumesc pentru raspuns!
Cei de la ONRC au recomandat inregistrarea ca SRL pentru a putea activa ca traducator(neautorizat deoarece nu detine cetatenia inca).

Mi se pare o interpretare cu totul exagerata si chiar gresita a ordonantei respective. Libertatea de prestare a serviciilor e una (adica fara inregistrare in Romania) iar inregistrarea in calitate de comerciant in Romania este alta! Potrivit Constitutiei nu se fac discriminari pe criteriu de nationalitate, asa incat orice cetatean al oricarei tari poate fi PFA in Romania, cu conditia sa isi dovedeasca calificarea acolo unde e cazul.
Andreea Lisievici a scris:

Mi se pare o interpretare cu totul exagerata si chiar gresita a ordonantei respective. Libertatea de prestare a serviciilor e una (adica fara inregistrare in Romania) iar inregistrarea in calitate de comerciant in Romania este alta! Potrivit Constitutiei nu se fac discriminari pe criteriu de nationalitate, asa incat orice cetatean al oricarei tari poate fi PFA in Romania, cu conditia sa isi dovedeasca calificarea acolo unde e cazul.

With all due respect... formularea este lipsita de orice echivoc : cetatean roman sau cetatea al Spatiului Economic European, ceea ce exclude restul lumii.
Iar Constitutia RO se refera la cetateanul roman care nu trebuie sa fie discriminat ...