avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Activitate emilpiros

Activitate emilpiros

Răspuns la discuția erori intentionate
multumesc...am inteles ideea. Deci, Protectia Copilulului e alt organism al statului care doar ne mananca impozitul.
Daca nu va deranjeaza, as dori sa va ofer toate detaliile, sa intelegeti exact problema.
Sesizare la politie am facut...chiar in ziua "vizitei", dar mi s-a spus ca daca depun plangere, e egal cu zero ! Au adus proprietara la o discutie care, ulterior s-a dovedit degeaba si atat.
va pot trimite toate aceste documente, daca doriti sa vedeti exact situatia.
In fond, inca din 12.03.2010 cand am fost sa platasc chiria si mi s-a spus ca pana in 15.03 trebuie sa parasesc locuinta, caut o alta locuinta. Ideea e nu de a pastra aceasta locuinta, asa cum am declarat verbal si in scris la Politie, nici daca ma plateste nu mai stau aici ! Ideea de baza e de a nu ramane de prost in toata situatia asta. Pentru ca, se pare, gafa cu protectia copilului nu a plecat de la Protectia copilului, ci de la asistenta sociala a primariei...iar proprietara se lauda ca ar avea multe cunostinte in primarie...
Răspuns la discuția erori intentionate
ok.
Am facut o sesizare catre Protectia Copilului privind abuzul asupra copilului meu in varsta de 4 luni, prin intrarea in locuinta a proprietarei insotita de doi agenti aiPolitiei Comunitare, cu scandal si patrundere fortata, ceea ce a dus la sperierea ingrozitoare a acestui copil. Sesizarea a fost facuta la data de 17.03.2010, deoarece conform legii evacuarea se poate face doar pe baza unei sentinte, nicidecum pe baza agresiunii si a prezentei celor doi agenti, unul fiind chiar nepotul proprietarei.
La data de 23.03.2010, deci foarte tarziu pentru a se mai constata cele sesizate, am primit vizita unor lucratori ai Protectiei Copilului, intrebat fiind daca am fost vizitati pana in acel moment de catre Asistenta Sociala a Primariei, ceea ce nu s-a intamplat. in data de 25.03.2010 am primit si aceasta vizita a asistentei sociale a primariei, ca urmare a acestei sesizari.Din nou, mult prea tarziu pentru a constata ceva din cele sesizate. Problema mai grava, in acest caz, este ca cei de la Asistenta Sociala a Primariei au venit in baza unui document emis prin fax de catre Protectia Copilului in care se cerea o ancheta sociala , acest caz (adica sesizarea mea) prezentand, in conceptia lor "un risc crescut de parasire si abandon". Aici nu reusesc eu sa inteleg ce legatura are sesizarea mea de agresiune asupra copilului, cercetata dupa 10 zile (!),cand nu pot sa-mi imaginez cat de speriat ar trebui sa fie un copil pentru a mai fi elocventa cercetarea, cu "riscul de parasire si abandon" ... Asta nu inteleg. Fie se doreste raul, fie sunt dovezi clare de rea-vointa, incompetenta sau chiar mai mult.
Răspuns la discuția erori intentionate
asta stiu, de la bun inceput, e greseala mea. Problema actuala si in care cer ajutor, e faptul ca :
eu am sesizat Protectia Copilului cu privire la agresiunea comisa asupra copilului meu de catre proprietara si acum ma trezesc cu un document care cere primariei cercetarea in caz de parasire si abandon !!! Ce sa fac?
buna ziua.
Am o mare problema si va rog sa ma ajutati cu sfaturi.
Povestea e mai lunga, rezumand stau in chirie din 2008, dar din pacate pana azi nu am reusit sa conving proprietara sa facem contractul. Problemele au inceput in 12.03.2010. cand am fost sa platesc chiria si m-a anuntat ca pana in 15.03.2010 trebuie sa parasesc locuinta, fara motiv intemeiat.
Situatia e cu atat mai complicata cu cat e vorba si de doi copii minori. In data de 16.03.2010 m-am trezit cu proprietara insotita de doi agenti ai Politiei Comunitare, unul dintre ei fiind nepotul dansei, sa ma scoata afara. Conform legii, le-am explicat ca, daca vor sa ajunga la evacuare, le trebuie sentinta. Problema cea mai mare e cu fetita de numai 4 luni, care dupa acest "exces de zel" al proprietarei si agentilor, s-a speriat in asa fel incat am fost nevoiti sa mergem cu ea la medic, zilnic, in perioada 16-22.03.2010. Am facut o sesizare catre Protectia Copilului si...culmea e ca azi, 25.03. au venit de la asistenta sociala a primariei cu un document in care se scrie " risc crescut de parasire si abandon" ...E absurd, parerea mea, din moment ce eu fac sesizare in vederea luarii de masuri impotriva acelor agenti si a proprietarei care au navalit, pur si simplu in casa peste mine speriind un copil, ca apoi sa fiu eu acuzat de parasire si abandon ! Orasul e mic, proprietara se lauda mereu cu relatiile si cunostintele, dar in tara asta, cum se face legea?
Va rog, ajutati-ma , ce pot face in acest caz?
Va multumesc
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
va multumesc din suflet...
chiar m-ati ajutat enorm, pentru ca nu puteam pleca in 2 zile....si oricum aveam de gand sa caut alta, tocmai datorita contractului....
Va multumesc din suflet !
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
tocmai asta e ca in doua zile nu am cum sa gasesc, nu am nici destui bani pentru agentie, avans, garantii, etc pentru alta locuinta.
Oricum, e foarte clar ca in cel mai scurt timp trebuie sa gasesc altceva, dar pana atunci??? poate fi o saptamana, sau o luna....
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
pot dovedi cu cativa vecini, destul de multi, plus un agent de politie ?
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
am citit, am raspuns... ma gandeam chiar sa fac o plangere la Politie, la Administratia Financiara - pentru neplata de catre proprietar a obligatiilor aferente inchirierii, precum si la Protectia Copilului, pentru punerea in situatii riscante a copiilor... Ar ajuta?
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
fara motiv concret...am fost sa platesc, desi termenul era 15.03. (deci nu e acesta motivul...) si am cerut, din nou, sa mergem la ENEL sa faca cerere pentru facturarea lunara, acum fiind trimestriala. In acel moment, mi-a spus ca nu e nevoie, ca vrea ca pana luni sa plecam... ca ar mai avea pe cineva care ar vrea sa stea acolo... desi nu stiu daca acesta e motivul...
In fine... ce pot face, legal?
Răspuns la discuția litigiu chirias-proprietar
nu e vorba numai de bani, nu asta ma framanta acum.
as vrea sa stiu daca totusi nu e nimic de facut, adica la noapte si maine car ce am de carat din casa...si gata?
e vorba si de 2 copii minori...
plus foarte multe lucruri...
plus ca nu am timpul necesar de a gasi altceva, pe langa faptul ca nu am bani pentru avansuri, garantii, etc. la o alta casa...