avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1913 soluții astăzi
Forum Activitate DanielaGrigorescu

Activitate DanielaGrigorescu

Buna ziua,

Va contactez in legatura cu un dosar civil deschis de asigurator pentru plata unei daune provocata unui autoturism aflat in leasing la momentul accidentului.
In aprilie 2009 fata mea a fost implicata intr-un accident rutier in uma caruia autoturismul aflat in leasing a fost avariat partial. Fata mea nu s-a asigurat la traversarea pe un drum cu o banda pe sens si fara trecere de pietoni (Zona Baldana, La Maici). Soferul a intrat in depasirea unui autoturism, a trecut pe contrasens si a accidentat-o.
Desi copilul a avut nevoie de spitalizare si mai multe interventii chirurgicale, am ajuns la o intelegere amiabila.
Acum, la 3 ani de la accident, am primit somatie din partea asiguratorului pentru plata daunei in valoare de aproximativ 75.600 lei (plata reparatiilor autoturismului implicat in accident) cu mentiunea ca daca nu achitam aceasta vor trece la executare mobila si imobila.
Avand in vedere ca eu raspund pentru faptele minorei, si nu am posibilitatea de a achita aceasta suma, ma pot executa silit cu locuinta care este pe numele meu?
Va rog frumos sa ma ajutati cu un raspuns. Sunt pusa intr-o situatie disperata si nu am la cine sa apelez.
Va multumesc frumos si astept cu interes raspunsul dumneavoastra!
Buna seara,
Am nevoie de ajutorul dumneavoastra in ceea ce priveste un accident rutier cu vatamare corporala grava.Accidentul a avut loc intr-o intersectie nesemnalizata si nesemaforizata. Fiica mea a traversat pe la coltul intersectiei,iar soferul a intrat pe contrasens si a lovit-o, dupa care a intrat intr-un copac aflat la o distanta de 35 de metrii intersectie.
In data de 10.04.2009 in comuna Tartasesti,Jud Dambovita (Manastirea La Maici) a avut loc accidentul in cauza.
In urma accidentului fiica mea a suferit multiple traumatisme la ambele membre inferioare si superioare (fractura ambe oase extremitate distala gamba dreapta,hemoragie interna in zona toracelui,hemoragie externa ),suferind nenumarate interventii chirurgicale pana in momentul de fata ,iar recuperarea durand cel putin 1 an.
La locul accidentului au fost prezenti mai multi martorii,dar nu toti au acceptat sa dea declaratie la politie din motive personale(soferul este fiul unei persoane influente in acea zona din cate am inteles...).
Avand in vedere gravitatea accidentului, organele de politie nu au luat masurile prevazute in legislatie(nu ne-au luat declaratii nici pana in ziua de azi ).
Din cele constatate la fata locului in data de 17.04.2009 s-au musamalizat anumite urme ale accidentului.Tatal soferului a cerut ca de accident sa se ocupe anumite persoane din cadrul sectiei de politie din Targoviste si nu cele de pe raza carei a avut loc accidentul.
Aceeasi persoana a incercat sa influenteze victima(fiica mea),intrand in spital prin locuri cu acces limitat si vorbind cu ea in lipsa mea(spunandu-i ca ea sa aruncat in fata masinii,cu toate ca sunt martori care pot infirma cele declarate de acesta).
In momentul de fata am un avocat,dar care pana in momentul de fata nu a facut decat sa imi ceara actele de la spital,poze si cam atat.
I-am oferit toate actele pe care mi le-a cerut,mai putin rezultatul testelor IML pe care nu pot sa le fac fara acel formular de la politia pe raza careia a avut loc accidentul.Avocatul mi-a spus ca cei de la politie nu au fonduri pt. a-mi da acel formular.
Au trecut 2 luni jumate si nu au fost luate declarati,nu am testul IML,nu s-a intamplat absolut nimic...
Mentionez ca nu am depus plangere penala la politie,mai poate fi depusa avand in vedere ca au trecut peste 2 luni de la accident?
Pana in momentul de fata nu am depus nici macar o declaratie,nici eu nici martorii,nici la avocat nici la politie..
Ce mai pot sa fac in acest caz??

Multumesc anticipat !