avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 851 soluții astăzi
Forum Activitate Darkwave

Activitate Darkwave

Răspuns la discuția Somatie de plata
Luni a fost procesul. Din partea RDS nu s-a prezentat nimeni si cererea a fost respinsa. Am invocat prescrierea datoriei, faptul ca ultima factura este gresita si ca este de fapt o copie a facturii din aprilie. A fost o experienta interesanta...sper sa nu mai trec prin ea niciodata...
Va multumesc pentru ajutor.
Răspuns la discuția Somatie de plata
Va multumesc pentru raspuns. Iata ce am gasit pe un site referitor la decizia unei curti de apel:

bla bla bla.... Curtea de Apel a respins ca nefondat apelul paratei, retinand ca actiunea nu este prescrisa intrucat factura invocata ca temei, al pretentiilor a fost emisa la 30 aprilie 1994 si nu la 12 aprilie 1994, iar reclamanta a sesizat instanta la 21 aprilie 1997, in termenul de 3 ani.
bla bla bla...

Nu am scris tot textul pentru a nu ocupa spatiu degeaba. Insa ce inteleg eu de aici este ca se calculeaza 3 ani de la data emiterii facturii.

Si asta: "Decretul 167/1954 tine seama de faptul ca ceea ce se stinge prin prescriptie este, dupa caz, dreptul la actiune sau dreptul de a cere executarea silita si stabileste regula potrivit careia termenul de prescriptie incepe sa curga din momentul in care a luat nastere dreptul la actiune sau dreptul de a cere executarea silita."... de unde inteleg ca trec trei ani de la data scadentei (adica cand debitorul are drept de actiune).

Deci...iar sunt in ceata. Prima este o decizie a unui tribunal, al doi-lea citat l-am gasit intr-un fel de referat.



De asemenea, asa zisa factura emisa in luna a10-a 2004 este de fapt un fel de copie, deoarece factureaza serviciul din lunile martie-aprilie. Din cate am inteles eu din decretul respectiv, aceasta nu poate "reseta" timpul scurs din prescriere. Singurele care pot face asta este darea in judecata, somatia de plata etc. Ma gandesc ca o factura emisa cateva luni mai tarziu pentru o alta perioada nu ar trebui sa aibe efect asupra termenului prescrierii.

Oricum...sincer mi se parea un subiect interesant si ma asteptam la mai multe raspunsuri. Sunt sigur ca e mult mai usor daca au trecut 10 ani... insa cazul de fata...pare chiar special ca sa zic asa.
Răspuns la discuția Somatie de plata
Chiar nu stie nimeni ce spune legea exact?
Răspuns la discuția Somatie de plata
Am rasfoit hartiile date si eu asta am gasit. Copia dupa ultima factura, cererile lor (atata pentru factura, atata pentru zilele intarziate etc etc), copie dupa contractul initial si contractul adiacent etc. Insa ce nu inteleg e cum pot castiga litigiul? Trebuie sa ma duc la tribunal si sa ii spun judecatorului ca cererea lor a fost depusa mai tarziu de cei 3 ani? Si sigur cei trei ani se scurg de la emiterea facturii sau de la ultima zi de plata? Pentru ca ultima zi de plata era 29.10.2005 si cererea a fost facuta pe 27.10.2008...deci cu 2 zile mai devreme.

SI ultimele 2 intrebari: unde pot verifica actele sau cat m-ar costa sa se ocupe un avocat de toata treaba asta macar sa reuseasca sa mai scada din datorie?
Buna seara. In viata mea a reaparut o problema si am nevoie de niste sfaturi.
Acum apx 4 ani am facut un contract cu RDS pentru internet semnat pe un an la un apartament pe care il inchiriasem. Dupa apx. 8 luni a trebuit sa renunt la apartament si am incercat sa reziliez contractul cu RDS. Nu au vrut sub nici o forma si mi-au propus sa mute internetul la o alta locatie. Le-am dat adresa de acasa si mi s-a spus ca nu este posibil la acel moment pentru ca nu au in zona disponibil internetul. Daca am vazut ca nu vor nici sa rezilieze si nici nu sunt deschisi sa comunice, am dus modemul inapoi si nu am mai platit ultima factura.
Dupa apx cateva luni am mai primit o factura in valuare de 755 lei cu totate ca aveam abonamentul de 100 dolari. Pe factura apare taxe modem 35.97 abonament corporate mar-apr 2005 - 719.43.Repet ca din anul 2004 aveam un contract adiacent semnat pe 100 de dolari deci nu avea cum sa fie abonamentul 719 lei.
Oricum...m-am uitat pe site la judecatorie si cererea a fost primita in data de 27.10.2008 iar ultima factura care a ajuns la mine si apare in documentele anexate de RDS la dosar a fost emisa pe data de 14.10.2005.
In concluzie, aceasta datorie nu s-a prescris? Teoretic au trecut cei 3 ani peste ea.
Si daca da, si daca nu s-a prescris am nevoie de un sfat ce sa fac inainte? Daca ma duc la tribunal banuiesc ca inseamna ca accept datoria si prescrierea se "reseteaza". Daca nu ma duc nu stiu ce se poate intampla iar daunele care le cer sunt strigatoare la cer (toata datoria ajunge undeva la 2500 lei) mai ales ca factura care nu am platit-o eu de fapt nu mai foloseam internetul si ma mutasem deja din apartamentul acela.

Astept sfaturile voastre si daca exista vreun avocat care ma poate ajuta si crede ca sunt sanse de izbanda (contra cost bineinteles) astept un mesaj pe privat.

Cu stima.
Multumesc pentru raspuns
Buna ziua

Am o intrebare pentru cine se pricepe. In urma cu aproximativ o luna am inceput demersurile pentru a lua un imprumut de la Sapard. Documentele nu au fost depuse inca dar vreau sa fac un credit pentru o masina (persoanala). Intrebarea ar fi daca asi putea intampina dificultati in acceptarea dosarului din partea Sapard daca cineva din familie contracteaza acest credit pentru masina. In legatura cu Sapardul, dosarul va fi depus ca firma si nu ca persoana fizica.

Multumesc anticipat

P.s. daca nu am postat in categoria care trebuie imi cer scuze
Răspuns la discuția Firma sau reprezentanta?
Merci de raspuns dar daca ai putea sa dezvolti un pic ar fi minunat. Daca deschid SRL am dreptul de a pune sufixul Romania dupa numele societatii? Cineva spunea ca nu ai voie decat in anumite cazuri. Daca deschid reprezentanta a firmei din Spania atunci eu "romanul care infiinteaza aceasta reprezentanta) este un fel de angajat al firmei din Spania..adica administrator sau director? Si daca se poate sa imi spui unde trebuie sa ma duc pentru a face actele. In acelasi loc unde ar trebui sa ma duc pentru un SRL?

Multumesc anticipat
Salut,
Am nevoie de cateva informatii in legatura cu firmele si reprezentantele. De curand am cunoscut o persoana din Spania si am hotarat sa deschidem o sucursala a firmei sale din Spania aici in Romania. Asi vrea sa stiu cat mai multe despre procesul de deschidere al unei reprezentante. Adica daca firma din spania se numeste XXX Spania, cea din Romania sa se numeasca XXX Romania. Am presupus, prin deductie logica, ca primul pas este sa deschid o firma (SRL ??) care ar costa apx 6 mil (cu 2mil capital social). Daca stie cineva sa imi explice si mie care sunt urmatorii pasi...sau chiar de la inceput in cazul in care nu este necesar deschiderea unei firme pentru inceput. Am mare nevoie de informatiile acestea cat mai repede...asa ca nu va rusinati :). Orice idee este bine-venita.

Va multumesc

P.S. Sper ca am postat unde trebuie :)