avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1074 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma sau reprezentanta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma sau reprezentanta?

Salut,
Am nevoie de cateva informatii in legatura cu firmele si reprezentantele. De curand am cunoscut o persoana din Spania si am hotarat sa deschidem o sucursala a firmei sale din Spania aici in Romania. Asi vrea sa stiu cat mai multe despre procesul de deschidere al unei reprezentante. Adica daca firma din spania se numeste XXX Spania, cea din Romania sa se numeasca XXX Romania. Am presupus, prin deductie logica, ca primul pas este sa deschid o firma (SRL ??) care ar costa apx 6 mil (cu 2mil capital social). Daca stie cineva sa imi explice si mie care sunt urmatorii pasi...sau chiar de la inceput in cazul in care nu este necesar deschiderea unei firme pentru inceput. Am mare nevoie de informatiile acestea cat mai repede...asa ca nu va rusinati :). Orice idee este bine-venita.

Va multumesc

P.S. Sper ca am postat unde trebuie :)
Cel mai recent răspuns: marcuelena , utilizator 10:07, 15 Martie 2005
Ai 2 variante: fie deschizi o reprezentanta a firmei din Spania, caz in care toate taxele si impozitele se datoreaza in Spania, iar aici platesti o taxa anuala de circa 6000 EUR catre Min Economiei si comertului.
Fie faci un SRL cu denumire compusa din numele societatii spaniole + ceva romanesc. Angajezi un salariat si o faci micro (impozit 3% la venituri). Daca nu iti convine micro, o faci direct mare (impozit 16% la profit = venituri - cheltuieli)
Merci de raspuns dar daca ai putea sa dezvolti un pic ar fi minunat. Daca deschid SRL am dreptul de a pune sufixul Romania dupa numele societatii? Cineva spunea ca nu ai voie decat in anumite cazuri. Daca deschid reprezentanta a firmei din Spania atunci eu "romanul care infiinteaza aceasta reprezentanta) este un fel de angajat al firmei din Spania..adica administrator sau director? Si daca se poate sa imi spui unde trebuie sa ma duc pentru a face actele. In acelasi loc unde ar trebui sa ma duc pentru un SRL?

Multumesc anticipat
Intr-adevar. Sunt anumite cazuri in care se pot folosi cuvintele "roman, national, etc" si derivatele acestora.
Reprezentanta nu o deschizi tu, ci firma din Spania. Actul de infiintare se face acolo. Tu poti fi doar angajat.
Actele se fac in Spania, se traduc si legalizeaza in lb romana, se intocmeste un dosar bunicel si se depune la Min Industriei. Dupa inregistrare, se depune dosarul si la RC.
elena@sharrom.ro

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contabilitate firma lexy3k lexy3k buna ziua! mai am putin si imi deschid o firma(srl). as dori sa stiu ce trebuie sa fac pt a tine contabilitatea. ce ar trebui sa fac lunar? care sunt ... (vezi toată discuția)
Cum pot deschide punct de lucru Am facut un SRL in alt judet si vreau sa deschid punct de lucru la Bucuresti, nu am avut nici un fel de activitate pe acest SRL si nu sunt platitor de TVA asha ... (vezi toată discuția)
Infiintare srl cu asociati straini madalina bobeica madalina bobeica Buna ziua, As vrea sa stiu daca in cazul infiintarii unui srl cu asociati straini, contractul de comodat trebuie sa fie semnat de catre toti asociatii sau ... (vezi toată discuția)