Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Firma sau reprezentanta?
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Firma sau reprezentanta?

Salut,
Am nevoie de cateva informatii in legatura cu firmele si reprezentantele. De curand am cunoscut o persoana din Spania si am hotarat sa deschidem o sucursala a firmei sale din Spania aici in Romania. Asi vrea sa stiu cat mai multe despre procesul de deschidere al unei reprezentante. Adica daca firma din spania se numeste XXX Spania, cea din Romania sa se numeasca XXX Romania. Am presupus, prin deductie logica, ca primul pas este sa deschid o firma (SRL ??) care ar costa apx 6 mil (cu 2mil capital social). Daca stie cineva sa imi explice si mie care sunt urmatorii pasi...sau chiar de la inceput in cazul in care nu este necesar deschiderea unei firme pentru inceput. Am mare nevoie de informatiile acestea cat mai repede...asa ca nu va rusinati :). Orice idee este bine-venita.

Va multumesc

P.S. Sper ca am postat unde trebuie :)
Ai 2 variante: fie deschizi o reprezentanta a firmei din Spania, caz in care toate taxele si impozitele se datoreaza in Spania, iar aici platesti o taxa anuala de circa 6000 EUR catre Min Economiei si comertului.
Fie faci un SRL cu denumire compusa din numele societatii spaniole + ceva romanesc. Angajezi un salariat si o faci micro (impozit 3% la venituri). Daca nu iti convine micro, o faci direct mare (impozit 16% la profit = venituri - cheltuieli)
Merci de raspuns dar daca ai putea sa dezvolti un pic ar fi minunat. Daca deschid SRL am dreptul de a pune sufixul Romania dupa numele societatii? Cineva spunea ca nu ai voie decat in anumite cazuri. Daca deschid reprezentanta a firmei din Spania atunci eu "romanul care infiinteaza aceasta reprezentanta) este un fel de angajat al firmei din Spania..adica administrator sau director? Si daca se poate sa imi spui unde trebuie sa ma duc pentru a face actele. In acelasi loc unde ar trebui sa ma duc pentru un SRL?

Multumesc anticipat
Intr-adevar. Sunt anumite cazuri in care se pot folosi cuvintele "roman, national, etc" si derivatele acestora.
Reprezentanta nu o deschizi tu, ci firma din Spania. Actul de infiintare se face acolo. Tu poti fi doar angajat.
Actele se fac in Spania, se traduc si legalizeaza in lb romana, se intocmeste un dosar bunicel si se depune la Min Industriei. Dupa inregistrare, se depune dosarul si la RC.
elena@sharrom.ro