avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1053 soluții astăzi
Forum Activitate toopeu

Activitate toopeu

Situatia mea

Angajat 8 ore contract de munca cu firma X.
PFA - 6202 - Activitati de consultanta in tehnologia informatiei
In prezent am un singur contract de consultanta cu firma Y - nu am numar de ore obligatorii , serviciile se presteaza la cerere si cand este nevoie , lunar se emite factura pe o suma ce nu depaseste 100 euro.
Pentru anul 2010 nu am avut alte venituri pe PFA, in decursul anului 2009 au mai existat alte 2 proiecte (un site web pentru frima Z, un site web pentru firma Y).
Cu firma X (la care sunt angajat) nu am nici o legatura ca si PFA.

In rest fiind PFA din 2008 nu prea am reusit sa fac mare lucru.
Sistem real - era aberant sa fi optat pentru norma de venit deocamdata sunt mult sub norma IT ca si venituri.

Bun. In situatia prezentata mai sus va rog frumos sa ma lumineze si pe mine cineva ce am de platit incepand cu 1 iulie 2010 ca eu imi sparg creierii si nu pot sa inteleg nimic deocamdata. #-o

Pana la 1 iulie 2010 plateam impozit si sanatate.

Va multumesc!
Mai am dreptul la somaj(clasic) dupa perioada de somaj tehnic?
Exemplu: angajatul y la firma x - Firma urmeaza sa faca demersurile pentru cele 3 luni de somaj tehnic doar ca sa mai prelungeasca agonia . Dupa perioada de somaj tehnic urmeaza ca angajatului y sa-i fie inicheait CIM.
Mai poate beneficia angajutul y de somaj (clasic)?
Răspuns la discuția Angajat + PFA + Handicap
Este exact ceea ce stiam si asa le-am si interpretat.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Angajat + PFA + Handicap
Multumesc , asta stiam !
mai exact :
SECŢIUNEA 7: Facilităţi
Art. 26
Persoanele cu handicap grav sau accentuat beneficiază de următoarele facilităţi fiscale:
a)scutire de impozit pe veniturile din salarii şi indemnizaţii de natură salarială;
b)scutire de la plata impozitului pe clădire şi teren;
c)scutire de la plata taxei asupra autoturismelor, motocicletelor cu ataş şi mototriciclurilor, adaptate handicapului;
d)scutire de la plata taxei pentru eliberarea autorizaţiei de funcţionare pentru activităţi economice şi viza anuală a acestora;
e)scutire de la plata taxei hoteliere.


Rugamintea mea este referitoare la lit. a - se incadreaza si veniturile obtinute ca PFA ?
Buna ziua,
Intrunesc cumulativ cele 3 situatii prezentate
Angajat la o Societate Comerciala .
Din ianuarie 2009 mi-am deschis PFA - nu pentru a lucra cu Societatea angajatoare.
Sunt o persoana cu Handicap Gr. II.

Pentru calitatea de angajat sunt scutit de impozitul pe salariu. As dori sa stiu daca exista o scutirea si a impozitului pe venit datorat ca si PFA si de ce alte scutiri la nivel de PFA mai pot beneficia?