Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii somaj dupa somaj tehnic
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

somaj dupa somaj tehnic

Mai am dreptul la somaj(clasic) dupa perioada de somaj tehnic?
Exemplu: angajatul y la firma x - Firma urmeaza sa faca demersurile pentru cele 3 luni de somaj tehnic doar ca sa mai prelungeasca agonia . Dupa perioada de somaj tehnic urmeaza ca angajatului y sa-i fie inicheait CIM.
Mai poate beneficia angajutul y de somaj (clasic)?
Mai beneficiaza dar l-as sfatui sa intre direct in somaj "clasic" si sa gaseasca repede un loc de munca pentru ca in cele trei luni ii va fi diminuat punctul de pensie deoarece la calcul se va lua salariul minim pe economie.