Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... lndemnizatie copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

lndemnizatie copil

Buna...a-si dori si eu sa va intreb cum se procedeaza in cazul meu...in 10 oct0mbrie 2013 m-am angajat dupa care am aflat ca sunt insarcinata....am nascut in 5 iulie 2014....contractul de munca il aveam pe determinat pana in aprilie 2015.in iulie 2016 mi se termina ccc...intrebarea mea ar fii...cei de la firma sunt obligati sa-mi prelungeasca contractul de acolo de cand a fost suspendat sau nu sunt obligati...iar in cazul in care nu ma vor mai lua as putea sa intru in somaj?
1. - Un contract individual de munca (CIM) pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i), din Codul muncii) la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de situatia in care va aflati la acea data.
- Adica angajatorul nu are obligatia legala sa prelungeasca CIM.

2. - Puteti beneficia de indemnizatie de somaj daca va inregistrati la Agentia de Somaj in termen de 12 luni de la data incetarii CIM, chiar daca sunteti in CCC, si daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni de stagiu de cotizare la somaj.
- De indemnizatia de somaj veti putea beneficia dupa ce se termina concediul crestere copil (CCC).

3. - Va recomand sa mergeti la Agentia de Somaj cat mai repede cu putinta ca sa vedeti daca indepliniti conditia de stagiu de cotizare.
- Cele 12 luni de stagiu de cotizare nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.