Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

somaj

poate beneficia de indemnizatie de somaj salariatul cu contract individual de munca pe durata determinata si caruia i-a incetat de drept contractul?
~ Conținut șters la cerere ~
1. Un CIM pe perioada determinata inceteaza de drept (art.56(1), lit.i) din Codul muncii la data expirarii termenului pentru care a fost incheiat, indiferent de starea in care se afla salariatul la acel moment.
2. - Incetarea unui CIM cu art. 56(1), lit.i) din Codul muncii va permite sa beneficiati de indemnizatie de somaj daca in cele 24 de luni premergatoare inregistrarii la Agentia de Somaj aveti 12 luni stagiu de cotizare la somaj.
- Cele 12 luni nu trebuie sa fie neaparat consecutive si nici neaparat la acelasi angajator.