avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 581 soluții astăzi
Forum Activitate loremat

Activitate loremat

carmen_miron a scris:

se da dupa codul rutier
loremat a scris:

Buna ziua
La concursul asta se da dupa vechiul cod civil?





Multumesc.
Stiu de gluma...probabil sunteti foarte stresati.
Eu nu particip dar ma gandesc care e logica sa se dea dupa codul vechi daca, in putin timp, cei care vor fi admisi, vor aplica noul cod...?!
Buna ziua
La concursul asta se da dupa vechiul cod civil?
cand intra in vigoare noile coduri?
la examenul din toamna dupa ce coduri se va da?
Buna ziua,
Avocatii sunt obligati sa depuna declaratiile fiscale online sau se poate merge si pe varianta clasica?
Va rog sa-mi spuneti cat costa aproximativ actualizarea codului Caen si cam cat ar dura aceasta operatiune.
Multumesc
Am un contract in care eu livrez materie prima pe baza de comanda, cu care beneficiarul meu construieste case...
La un moment dat beneficiarul nu mai plateste iar eu ii tot livrez materie prima.
La un moment dat vazand ca datoria lor creste simtitor, incetez sa mai livrez.
Le fac notificare in care le cer sa garanteze intr-un fel plata datoriei, altfel ies din contract.
Totusi, le livrez marfa in continuare.
Ei imi opun acum ca din cauza ca am iesit din contract le-am provocat intarzieri si penalitati cerute lor de beneficiarul final.
Eu stiu ca obligatiile reciproce trebuiesc executate simultan.
Poate fi considerata iesirea mea din contract reziliere tacita pe neexecutarea obligatiilor lor?
Răspuns la discuția contract cu probleme
asta pot demonstra pt ca exista adrese de la B2 catre B1 (trimise si catre stiinta mea) unde ii tot notifica ca sunt in intarziere
dar poate fi considerata conditia aceea prevazuta in clauza ca fiind potestativa in favoarea debitorului si atunci de drept nula si deci si clauza nula?
Răspuns la discuția contract cu probleme
am facut si asta
nu vrea sa achite si face apel la clauza aia
ideea e n-as putea sa invoc art 1014 C civ? Art. 1014. - Conditia este reputata ca indeplinita, cind debitorul obligat, sub aceasta conditie, a impiedicat indeplinirea ei.


Răspuns la discuția contract cu probleme
iar ei stau in pasivitate pt ca penalitatile de intarziere sunt mai mari decat datoria....
Răspuns la discuția contract cu probleme
am luat legatura cu B2 si intr-adevar nu plateste pana cand nu sunt remediate deficientele si pana cand B1 nu plateste intarzierile in executare (penalitati)
nu as putea cere in instanta anularea acestei clauze ca ineficienta?pentru ca in conditiile in care penalitatile lui B1 catre B2 depasesc datoria lui B2 catre B1 ar insemna ca eu sa nu-mi mai primesc banii dar marfa este data si folosita...