avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 504 soluții astăzi
Forum Activitate negotzel00

Activitate negotzel00

dpdv legal eu n-am ce face, chiar daca vreau. pot doar sa vb cu mama , dar stiu sigur ca o doare la 15 m in fata de ce se intampla pe aici. are ea destule pe cap acolo.
in contract nu scrie cat este dobanda stiu sigur ca de acela am facut rost. il pot trimite in format tiff daca e cineva interesat.
cat despre avocata i-am dat actele in posesia carora am reusit eu sa intru. eu cu dansa am vb despre situatia mea, a apartamentului si a datoriilor existente. daca ea o sa reprezinte pe cineva ma va reprezenta pe mine si interesele mele. atat doar ca dansa s-a ocupat si divortul alor mei acum 12 ani si stie si antecedentele legale alor mei.
mi-a zis ca ar fi o mare prostie sa-mi asum datoriile alor atata timp nu e sigur ca am cu ce sa platesc. iar in momentul de fata eu nu am nici o obligatie legala fata de nimeni, oficial nu pot cere nimic in numele mamei, deci atata timp cat nu se intampla ceva pe cale legala la care sa pot raspunde in vreun fel nu am ce face. stau si astept .....
are si ea dreptate.
salut ,
iti zic din experienta, da-le pace. nu te angajezi la nimic , nu faci nimic, iti vezi de teraba ta. conform legii suma restanta nu poate sa creasca peste suma datorata cu to cu penalitati si dobanda dar nu poate fi mai mult de 100%
in principiu aia e e suma care ai primit-o in somatie. dar atata timp cat ei nu-ti fac dovada cesiunii tu n-ai nici o obligatie si ei n-au nici un drept sa iti ceara ceva. problema devine reala in momentul in care primesti somatie de la executorul judecatoresc ... dar ma indoiesc.
ieri am fost la avocata, am incerdere pt ca e profesor universitar de drept civil.
mi-a zis sa nu mai port nici o discutie si sa-i las in pace, daca imi vine ceva oficial e bine sa ma duc la ea... daca nu n-au alta decat sa astepte.
ideea ar fi sa nu semnezi nimic si nici sa nu faci vreo plata.

@AVLIL eu am sunat-o pe mama in momentul cand m-am vazut cu bucuria. ea nu stia/nu vroia sa-mi zica. mi-a zis ca n-a platit nimic. eu cand am purtat discutia cu eos ksi mi-au zis ca ultima rata platita a fost in dec 2005.
dupa aceasta rata pt 3 luni de neplata creditul a devenit scandet anticipat, dar eos ksi nu mi-a zis cand a devenit scandent anticipat si atunci a fost reziliat contractul unilateral. la banca nu am ce sa fac pt ca eu nu am imputernicire de la mama si nici un drept de fapt asupra ce e al ei.
eu m-am stresat ca de 4 ani de cand a plecat mama ma descurc singur si tin de apartamentul unde stau cu dintii ca in momentul mortii parintilor o sa-mi ramana mie.
de cand e in germania primul serviciu il are de o luna de zile. acum mi-a trimis primii bani , pana acum... m-am descurcat cum am putut.
anyway, am inceredere in ce a zis avocata dar cu greu am gasit-o, ea imi si cunoaste situatia legala familiala si altele.
am scos numele.
Răspuns la discuția executare silita datorii
azi am avut prima discutie cu eos ksi.
le-am cerut date mai exacte despre suma ce reprezinta , ce numar are contractul respectiv etc, totdata exprimandu-mi disponibilitatea de achita datoriile care exista conform legii..
raspunsurile au fost: nu stiu numar de contract cu titlu executoriu din ce data ca aveti acolo un dosar care are numar si o data 18.06.2009, ca nu aveti nevoie de contractul ala, ca acel contract a fost cesionat catre noi eos.ksi
eu pot sa pricep lucrul acesta dar eos ksi nu in
suma nu scrie ce reprezinta, cat e creditul, cat e dobanda, cat sunt penalitatile si ce-or mai fi. eu nu pot sa platesc ceva , fara sa stiu ce este, ma gandesc. intr-adevar nu sunt destinatarul somatiei insa procedura de executare silita din codul civil cere sa accepte toate formele de recuperare a creaneti.
dar ne intoarcem la aceeasi problema? care creanta, eu pot sa presupun ca e una, ei trebuie sa=mi confirme ca sa vorbim despre acelasi subiect

e somatie ca vor demara procedurile de executare daca nu rezolva amiabil. ceva de genu asta mi-a explicat doamna de la eos, inca executarea nu e inceputa e doar o cere formulata in dorul lelii" langa fostu vis a vis de peste drum"
eu am mai fost prin 3 executari pana acum , le-am platit toate, dar erau hotarari judecatoresti aveau numar de identificare , sumele defalcate atata e asta atata e dobanda atata e taxa de nu stiu ce, etc. asta nu are nimic... imi cere sa platesc ce?
mie cel mai frica imi e sa nu platesc ceva ce nu reprezinta creditele alea, in primul rand. sa fie doar un comision sau asa ceva dupa care sa ma oblige sa platesc si ce trebuie
eu din cate stiu nu a fost achitat nimic la el. dar iarasi eu nu am acces la informatiile bancare ale mamei mele ca nu am nici un fel de imputernicire. eu deabia am facut rost de contract sa vad ce scrie in el... mi l-a trimis maica-mea pe fax.
deci scadenta primei rate conform contractului e 31.01.2005. intre timp m-am povestit si cu astia de eos ksi...
eu nu pricep un lucru insa , in toata somatia asta nu exista date exacte pt ce fac eu plata. adica pana la urma as putea sa platesc prima rata la un mercedes ca nu exista numar de contract sau defalcat ce reprezinta suma

LE: pana la urma se pare ca a fost achitata pana in dec 2005. ultima data a scadentei e prin martie 2006 cand s-a cerut rambursarea anticipata a creditului
Răspuns la discuția executare silita datorii
am mai postat si pe topicul cu eos ksi.
m-am tot interesat intre timp, mama mea are un credit la care nu a platit nimic niciodata la brd de nevoi personale, de 20 mil vechi , cu 28% dobanda luat in 29.12.2004. luat pe 2 ani. mama e in germania din iunie 2005 si traieste acolo din ajutor social. nu loc de munca, face ceva scoala.
acum mi-a venit de le eos ksi o somatie de executare silita pt creditul respectiv cred(desi nu e specificat clar si expres in somatia si in cererea catre executorul judecatoresc). eu stau in apartamentul la care mama e coproprietara cu tata(ei sunt divortati dinainte de cumpararea acestui apartament). n-as vrea sa-l execute mai ales ca mama nu are nici un alt bun iar eu am platit f multe datorii ramase de la parinti. termenul e pe 2 iulie 2009.
eu nu am venituri stabile , ca sunt student la medicina. dispun de niste sume de bani adunate in ani de zile insa nu sunt infiniti si nici f multi. ... problema e ca nu stiu cum sa procedez astfel incat sa scap definitiv de ei fara sa ma puna sa semnez tot felul de angajamente.
cat despre suma de bani care trebuie platita mie nu mi-e deloc clar. am inteles din ce am citit pe net ca aceste contracte de credit cu plata iin rate sunt formate din parti individuale (dobanzi rate penalitati) cu termene separate de prescriptie. eu cum pot sa aflu care e diferenta intre suma pe care trebuie sa o platesc legal si tot creditul asta?
eu vreau doar sa scap de ei...
ma gandeam ca as putea face contestatie cand incepe executarea silita ca parte vatamata, dupa divort am fost incredintat mamei in intretinere pana la terminarea studiilor si in plus eu locuiesc in acest apartament, sa cer recalcularea sumei fara sumele prescrise.
daca ma ajuta cineva cu un raspuns ii multumesc frumos... bani de avocat nu am..
ma aflu si eu in situatia de a avea de a face cu eos ksi.
situatia: mama mea are un credit (2000 ron) din 29.12.2004 scandent la 29.12.2006 suma totala de plata acum e 3488,42
ieri(29.06.2009) ma trezesc in posta cu o somatie semnata de un anumit avocat stoica simona cum ca e somatie de executare pt contractul cu titlul executoriu nr[pauza] incheiat intre brd si eos ksi.
probleme: mama mea nu e in romania, ci in germania(de 4 ani) are situatie nasola adica traieste din ajutor social deocamdata.
eu dispun de niste sume pt ca muncesc de la 17 ani (acum am 21 si sunt stundent la medicina) dar n-as vrea sa platesc un credit caci oricum exista si alte datorii (consum, impozite) lasate mostenire de ai mei.
ai mei sunt divortati, tatal meu are alte credite pe care le plateste dar sa ma ajute cu bani nu. noi (eu si fratele meu suntem in intretinerea mamei cica). singurul bun al mamei mele e jumate de aparatament unde locuim noi si la care coproprietar e tatal meu.
ultima zi in care pot raspunde somatiei e 2.07.2009 nu stiu ce sa fac si cum sa procedez...