avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 153 soluții astăzi
Forum Activitate barbu constantin

Activitate barbu constantin

Răspuns la discuția ELIGIBILITATTE ,,PRIMA CASA,,
Va atasez raspunsul initial si cel primit astazi de la un broker de credite care initial mi-a spus ca sintem eligibili si ca numai sotia va da declaratie notariala.

"Buna ziua,

Ordonanta de Guvern nr 60/2009 defineste ca eligibil solicitantul de credit ipotecar beneficiar al garantiei de stat prin Programul Prima Casa, persoana fizica care la date de 04.06.2009 nu "nu detine in proprietate o locuinta, individual sau in comun, impreuna cu sotii lor sau cu alte persoane, indiferent de modul in care a fost dobandita si nici nu au in derulare un credit ipotecar; dovada indeplinirii acestui criteriu se face cu declaratia pe propria raspundere a beneficiarului, data in forma autentica". Ca urmare, raspunsul la intrebarea dvs. este afirmativ. Sunteti eligibila pentru programul Prima Casa.

In calitate de Broker de Credite cu o vasta experienta in colaborarea cu cele mai multe din bancile ce activeaza pe piata romaneasca inclusiv cele mai importante (BCR, BRD, Raiffeisen Bank, Volksbank, Alpha Bank, Piraeus Bank, Banca Romaneasca etc), va pot consilia pe parcursul intregului proces incepand cu alegerea produsului si implicit a bancii cu care veti incheia contractul de credit si pana la semnarea finala a contractului de vanzare-cumparare in baza unui onorariu. Va pot pune la dispozitie o analiza comparativa a produselor oferite de institutiile de credit prin acest program, actele necesare, pasii ce trebuie urmati etc."

"Buna ziua,

Astazi am primit si noi lamuriri suplimentare referitoare la acest aspect. Din pacate, conform juristilor de la cateva banci cu care am discutat, in cazul spetei in care va regasiti si dvs. nu se poate aplica la un credit ipotecar prin programul Prima Casa.

Singura sansa de a fi eligibili este ca actul de donatie sa nu prevada cedarea de fapt si de drept a dreptului de proprietate la data autentificarii. Cum de regula printr-un act de donatie se face automat si cedarea si implicit si transferul dreptului de proprietate e posibil sa nu puteti aplica la acest program

Va rog sa apelati la un avocat pentru a va lamuri in privinta acestui aspect."

Acum nu stiu ce sa mai spun: sotia mea a dorit sa aplice astazi la toate bancile, a solicitat formulare si informatii amanuntite privind declaratia notariala. De la toate bancile acelasi raspuns, declaratie notariala da sotia ca solicitant si da si sotul separat. Ori la BRD este vraiste, noi am fost la 2 filiale BRD care ne-au spus ca trebuie sa dam separat declaratii notariale iar la celelalte tot asa, ori normele inca nu sunt clare si de-abia acum incep sa apara ceva portite, ca sa poata aplica si cei ca noi.
Sper sa se poata aplica individual dar ma indoiesc, incercati efectiv sa aplicati, sa solicitai formularele, si sa va dea scris pentru cazul ca vreti sa aveti coplatitor sotia ca numai solicitantul da declaratie notariala ca nu are casa. Noi asa am aplicat la 9 banci pina astazi, ne-am cam pierdut increderea ca vom fi eligibili vreodata, ca n-am decit o casa darapanata cu pereti de chirpici si acoperis de tabla undeva la tara intr-un sat, iar mama mi-a donat-o ca a zis ca este tot ceea ce a mai ramas de la bunica si de la bunelu. si sa ramana in familie in caz de ceva si s-mi aduc aminte mereu de unde ne tragem. Sotia nu are nimic, nu inteleg de ce nu accepta bancile sa dea numai ea declaratia notariala.
Miine o iau de la capat, si eu si ea sa vad ce raspunsuri primim. O sa mai scriu aici orice aflu nou. Poate reusim pina la urma. Azi a mai aparut o raza de speranta, stiti ca o anumita banca promite un credit similar cu prima casa, o sa ma interesez si la aceasta varianta sa vad cit de similara va fi......sau daca e doar reclama....
Răspuns la discuția ELIGIBILITATTE ,,PRIMA CASA,,
Am mai fost si astazi pina acum la inca 6 banci. In total 9 si cu cele de ieri pina acum. Nu le enumar ca sa nu credeti ca denigrez vreuna dintre ele. Acelasi raspuns, cam aproape la fel. Desigur ca sotia este eligibila insa sotul la incheierea contractului de vincare cumparare este trecut in acte, iar el daca are o casa(chiar nelocuibila sau cu valoare sentimentala) bun propriu, inseaman ca aceasta ar deveni a doua casa pentru el chiar daca pentru sotie este prima casa. Deci sotul este neeligibil, desi la unele banci mi s-a spus ca se asteapta clarificari si ca s-ar putea gasi ceva portite. Deocamdata e clar se cer la ambii sot si sotie declaratii notariale separat. O doamna chiar mi-a spus sa fac declaratia notariala ca nu se prea verifica insa eu nu cred ca este de gluma cu aceste declaratii. Mai bine nu risc.
Concluzia mea este ca acest program este electoral, pe de o parte se cere sa ai salarii destul de mari ca sa poti accesa, pe de alta parte sa nu detina vreo proprietate solicitantul ca la urma sa constati ca solicitantul daca e casatorit cu cineva care are o propietate individuala sau o cota parte sa nu mai fie eligibil cel care nu are nimic. De unde pina unde aceasta aberatie si confuzie ca daca ai un bun propriu si esti casatorit inseamna ca si cel care nu are nimic are si el o casa? Legea asta este intentionat emisa confuz cu prevederea pompoasa ca oricine poate aplica la o casa daca nu detine individual sau in comun cu sotul o locuinta, te bucuri, vai ce bine pot sa-mi iau o casa si cind te duci constati ca de fapt e un SF si ca de fapt nu poti fiindca ai cica o locuinta fiindca esti casatorit cu cineva care are o locuinta, dar acea locuinta e numai a sotului sau sotiei si tu solicitant care nu ai nimic ramai pe dinafara.. De ce nu se face analogia cu cazurile de divort cind cel care nu are nimic ramane cu nimic iar cel care are bun propriu ramine cu el. Deci pentru cei care sinteti in situatia de a nu avea locuinta si nici credit ipotecar dar sunteti casatorit cu cineva care are dinainte de casatorie numai pe numele lui sau a primit prin donatie numai el o mica proprietate sau parti din acea proprietate sa va fie clar ca nu sinteti eligibili. Bravo domnule Metalurgist Pogea, Bravo domnule Boc Poc Poc. Pentru noi e clar ca e un mare fiiiiiiiiiiiissssssss acest program, o minciuna electorala, un balon de sapun.
Răspuns la discuția ELIGIBILITATTE ,,PRIMA CASA,,
Buna seara,
Bancile cer declaratii notariale fiecarui sot separat, cum este si cazul meu, am o casa veche nelocuibila primita prin donatie, sotia mea nu are nimic, avem salarii bunisoare, ne-am putea califica pentru 57000 euro dar din pacate dupa ce am umblat la 3 banci deja nu mai cred ca vom fi eligibili. Desi sotia mea este solicitantul eu fiind doar coplatitor, si ea neavind casa deci asa cum e in titlul programului prima casa si fraza aceea precum ca orice cetatean se poate inscrie la acest program...... ni se cer declarati notariale separat pentru fiecare din noi. Sotia mea a si facut-o eu ezit fiindca am acea amarita locuinta nelocuibila si vai de mama ei si nu vreau sa ajung la puscarie sau sa platesc amenda penala. Mai cautam zilele acestea poate totusi exista o banca care nu va cere declaratii notariale separat. Daca nu asta este, Prima Casa o sa fie Prima Goanga fiindca nu toti cetatenii care nu au casa se pot inscrie. Daca eu am un imobil bun propriu sau 3/8 dintr-o mostenire asta inseamna ca are si sotia? Parerea mea este ca s-a dat intentionat asa neclar aceasta lege intr-un anumit scop insa nu-mi dau seama exact de ce nu ni se permite si celor celor cu situatii asemanatoare sa fim eligibili. Oare sotii sau sotiile care nu au nimic nu sunt cetateni ai Romaniei? Te poti numi proprietar cind stii ca detii o casa (de fapt ce casa,un bordei de chirpici) sau o mica cota parte dintr-un imobil.? Nu stiu dar parca aceasta lege anume prevede niste cerinte ciudate si greu de indeplinit ca sa nu luam de fapt credite cu dobinda mai mica si fara comisioane ascunse si sa ne inrobim la camata generalizata din Romanica. Sa speram ca totusi voi gasi o banca din cele 19, ca ING s-a retras din acest program deja. MUlt succes tuturor aflati in situatii asemanatoare cu a mea.#-o
Am primit printr-o donatie o casa veche si un mic teren. Actul de donatie este numai pe numele meu si in el scrie ca devin proprietar de drept iar in fapt voi fi proprietar numai dupa decesul parintilor. Am deasemenea pusa o clauza de abitatie in beneficiul parintilor de a locui in ea pe toata durata vietii, nu o pot vinde si nu pot pune ipoteca la banca pe ea, fiindca donatia poate deveni reversibila, asa am inteles de la bancile pe unde am umblat.
Sotia mea care nu are in proprietate nimic(nu avem credite ipotecare sau de alta natura) si doreste sa se inscrie in programul prima casa.
As dori sa va intreb daca ne putem inscrie la programul prima casa in conditiile in care practic asa cum scrie in actul de donatie voi deveni proprietar in fapt dupa disparitia ambilor parinti?
Am citit normele programului care spun ca nu sint eligibili cei care au o proprietate sau in coproprietate o locuinta, sotia mea neavind in proprietate nimic ci numai eu am ceva pentru care voi fi proprietar in fapt mult mai tirziu, se considera ca avem o proprietate sau nu? Putem da o declaratie notariala din care sa rezulte ca nu suntem proprietari sau coproprietari? Multumesc. Consider ca normele pentru prima casa sunt neclare la acest capitol.