avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 543 soluții astăzi
Forum Activitate nicopuscasu

Activitate nicopuscasu

Stimat Domn,

am adresat intrebarea de mai sus de teama pt ca o colega de-a mea s-a reintors in august 2009 la serv( tot asist medical) dupa 2 ani de CIC si a ramas cu salariul de acum 2 ani si ceva dinainte de CIC.
De aceea v-am rugat sa-mi raspundeti aici si daca puteti sa-mi atasati un link cu litera legii ca dovada. Se pare ca sunt anumiti functionari care NU doresc sau NU cunosc aceste amanunte si nu purced la a realiza corespunzator incadrarea in functie si in grila a unei persoane, iar noi cum nu ne pricepem inghitim ceea ce ne spun acele persoane care ocupa un post important.

Va multumesc inca o data.
Stimata Doamna,
multumesc de raspuns.
Inca o intrebare: in cei 4 ani de cand sunt in CIC am terminat UMF BUC si acum am o diploma de asistent medical cu studii superioare.
Pot fi incadrata pe acest post si platita corespunzator?
V-as ruga va rog daca puteti sa-mi dati un link cu baza de calcul pt asistent medical cu studii superioare( am cautat dar nu am gasit).
Va multumesc mult.
Buna ziua,

lucrez ca asistent medical intr-un spital bucurestean.
Sunt in CIC de 4 ani( am nascut 2 copii, unul dupa altul) si trebuie sa revin la spital in curand.
Ce salariu voi avea? Cel de acum 4 ani sau actualizat la zi?
Va multumesc.

PS: daca se poate un text de lege ca sa pot demonstra in caz ca nu mi se va mari salariul
Multumesc inca o data, astazi vin parintii mei sa discute cu dl dr.

Numai bine!
Va multumesc foarte mult pt raspunsurile dvs prompte, sincer nu ma asteptam.

Dna Pintea, cat timp stau in spital, nu pot depune aceste acte? Trebuie sa astept externarea peste 1 an jumatate?
Ma gandesc ca in acest timp nu am nici un venit si pe ai mei i-am "secat" in astea 2 luni, ma gandesc si la cele ce vor urma, stiti cum este in spitalele din Romania, cu spaga...ca trebuie sa dai.
Plus ca simt ca am un "handicap" ca voi sta atata timp pe spinarea parintilor( de fapt decat tata este salariat), in loc sa-i ajut si eu acum ca am crescut, m-am imbolnavit de tanar.
Macar cateva milioane... mai compensez "atentiile" si ce mai trebuie, un suc, un pateu, un spray etc

Buna ziua,

am 20 ani neimpliniti si am fost diagnosticat cu TBC, forma MDR( multidrog rezistenta).
In prezent sunt internat la Marius Nasta, Sectia speciala pt bolnavii de TBC rezistenta.

Nu am apucat sa lucrez( am terminat liceul anul trecut), dar am platit din mana asigurari sociale la Casa de Pensii incepand de anul asta din februarie/martie.

Va rog sa-mi spuneti daca beneficiez de ajutor de vreun fel din partea statului, Casa de Pensii, orice, nu ma pricep la chestii din astea financiare.
Mentionez ca voi sta aici internat 18 luni( am deja 2 de cand sunt internat).

Mulumesc mult de raspuns.