avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 455 soluții astăzi
Forum Activitate catalin20009

Activitate catalin20009

Răspuns la discuția procedura vanzare auto
Multumesc mult pentru promptitudine. Are ceva daca am ctr de v-c in formatul existent pe net si nu in cel care se face cel in 2 culori parca?
Răspuns la discuția procedura vanzare auto
Buna ziua
Va rog sa ma ajutati si pe mine. Voi vinde masina. Am descarcat de pe net ctr de v-c si fisa de inamtriculare. Am completat frumos in pdf si am printat. Ce pasi trebuie sa fac acum? Cu acestea semnate merg la adm locala si mi se pune stampila cum ca am radiat masina, apoi ?
Referitor la solicitarea dumneavoastra va comunicam faptul ca pentru acest demers este necesar:
1) solicitati de la Directia Muncii decizia privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului
2) formulati contestatie impotriva acestei decizii, pe care o depuneti tot la Directia Muncii
3) la contestatie, Directia Muncii va trimite un raspuns, iar daca acesta va fi negativ in sensul ca nu va fi de acord cu acordarea indemnizatiei de 1200 de lei, puteti depune la Tribunal o cerere de anulare a deciziei prin care s-a stabilit acordarea sumei de 600 de lei desi aveti gemeni
4) in cadrul actiunii de la Tribunal invocati si exceptia de nelegalitate a art.3 alin.1 din Hotararea Guvernului nr.1025/2006 raportat la prevederile art.1 si art.6 alin.1 din O.U.G. nr.148/2005 care defineste nasterea si in baza caruia se acorda indemnizatia de 600 de lei.
5) in sprijinul actiunii dvs puteti depune si copii dupa :
- Sentinta civila 116/F/CA/2008 pronuntata de Curtea de Apel Alba Iulia
- decizia nr.1947/04.04.2007 a I.C.C.J. care a constatat nelegalitatea dispozitiilor art.2 din H.G. 1825/2005, text care a fost preluat ulterior de H.G. 1025/2006, art.3 alin. 1
- Decizia I.C.C.J.nr. 3358/11.10.2006
1) solicitati de la Directia Muncii decizia privind acordarea indemnizatiei pentru cresterea copilului
2) formulati contestatie impotriva acestei decizii, pe care o depuneti tot la Directia Muncii
3) la contestatie, Directia Muncii va trimite un raspuns, iar daca acesta va fi negativ in sensul ca nu va fi de acord cu acordarea indemnizatiei de 1200 de lei, puteti depune la Tribunal o cerere de anulare a deciziei prin care s-a stabilit acordarea sumei de 600 de lei desi aveti gemeni
4) in cadrul actiunii de la Tribunal invocati si exceptia de nelegalitate a art.3 alin.1 din Hotararea Guvernului nr.1025/2006 raportat la prevederile art.1 si art.6 alin.1 din O.U.G. nr.148/2005 care defineste nasterea si in baza caruia se acorda indemnizatia de 600 de lei.
5) in sprijinul actiunii dvs puteti depune si copii dupa :
- Sentinta civila 116/F/CA/2008 pronuntata de Curtea de Apel Alba Iulia
- decizia nr.1947/04.04.2007 a I.C.C.J. care a constatat nelegalitatea dispozitiilor art.2 din H.G. 1825/2005, text care a fost preluat ulterior de H.G. 1025/2006, art.3 alin. 1
- Decizia I.C.C.J.nr. 3358/11.10.2006

Multumesc!
Cu stima,
MARIANA BOTOGAN
CONSILIER ASISTENTA
Tel: 031.805.34.71
Fax: 031.805.34.70
Mobil: 0728.728.814
E-mail: mariana.botogan@asistentapentruconsumatori.ro
Conform Constitutiei asa este , dar legea OG spune clar ca vor primi mamele care se afla deja in concediu de crestere a copilului, incepand cu data nasterii copilului.... daca og si legea 239 nu specifica clar ca indemnizatia se acorda incepand cu publicarea legii in MO eu ce sa mai cred?
Intrebarea mea era daca pentru al doilea copil ( rezultat dintr-o nastere de gemeni) va primi indemnizatia retroactiv , de la momentul nasterii, ori va primi incepand cu luna iunie 2009 cand a fost promulgata legea 239?
multumesc
Dupa cum bine stiti in cazul nasterilor multiple se acorda pentru fiecare copil nascut viu indemnizatie de crestere a copilului. Citind OG 148/2005 actualizata cu ultimile modificari aduse de legea 239/2009 eu inteleg ca aceasta indemnizatie se primeste incepand cu ziua urmatoare terminarii concediului postnatal. Intrebarea mea este urmatoarea: Se plateste indemnzatia retroactiv pentru al doilea nou nascut , in cazul gemenilor, ori se incepe o data cu publicarea legii 239/2009 in MO ?
Multumesc pentru rapsunsuri anticipat.