avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 964 soluții astăzi
Forum Activitate vasile fira

Activitate vasile fira

Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Si acest fapt este adevarat,dar in conditiile cand perioada de prestare a orelor suplimentare a expirat pe data de 12.06.2009, iar concediul medical este acordat incepand cu data de 01.07.2009, atunci se iau in calcul acele venituri din ore suplimentare?
Va mltumesc mult!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
Este adevarat ca nu se calculeaza concediul si la scoala unde a prestat ore suplimentare,ceea ce vreau sa stiu este daca se cumuleaza veniturile realizate in ambele scoli pentru stabilirea bazei de calcul a concediului medical.
Va multumesc!
Răspuns la discuția Calcul concediu medical
saamy a scris:

vasile fira a scris:

Buna ziua,
O profesoara este angajata cu contract de munca pe durata determinata: 01.09.2008 - 31.08.2009;
Realizeaza venituri din ore suplimentare la o alta scoala.Perioada :15.09.2009 - 12.06.2009;
Perioada de concediu medical de maternitate:01.07.2009 - 31.07.2009;
La stabilirea bazei de calcul, se iau in considerare si veniturile realizate din orele suplimentare?
Va multumesc!


1. Pentru a calcula concediul pre si postnatal sunt necesare veniturile realizate in ultimile 6 luni, speta dvs. ianuarie 2009 - iunie 2009 la unitatea unde are CIM valabil pana la data de 31.08.2009.
2. Unde a relizat venituri suplimentare in baza unui alt CIM, care a incetat la 12.06.2009, nu beneficiaza de cencediul pre si postnatal. Aici are dreptul la adeverinta cu veniturile profesionale realizate in perioada 15.09.2008-12.06.2009 necesara la calcularea concediului de ingrijire copil pana la 2 ani.
Buna ziua,
O profesoara este angajata cu contract de munca pe durata determinata: 01.09.2008 - 31.08.2009;
Realizeaza venituri din ore suplimentare la o alta scoala.Perioada :15.09.2009 - 12.06.2009;
Perioada de concediu medical de maternitate:01.07.2009 - 31.07.2009;
La stabilirea bazei de calcul, se iau in considerare si veniturile realizate din orele suplimentare?
Va multumesc!
Buna ziua,
Am rugamintea de a ma lamuri in materie de stagiu de cotizare la somaj. Caz concret :
Vechime totala in munca : 34 ani
Am o intrerupere in campul muncii in anul 2004 si 2007.
Ca si stagiu, se ia in considerare vechimea neintrerupta, sau total vechime?
Va multumesc !
Reiau subiectul din data de 02.07.2009, referitor la calculul c.m., cu urmatoarele precizari:
-Contract munca durata determinata : 01.09.2008 - 31.08.2009
-Plata cu ora la alta unitate scolara : 15.09.2008 - 12.06.2009
- Data acordarii concediului medical : 01.07.2009
INTREBARE :
Care este baza de calcul a concediului medical prenatal?
Se iau in considerare veniturile realizate din "plata cu ora"?
Care este actul normativ ce reglementeaza cumulul veniturilor?
Va multumesc !
Vasile
Buna ziua si dvs.Daniela Vorovenci,
Va multumesc pentru raspuns, dar ce ne facem in conditiile in care scoala unde are contract pe durata determinata, nu vrea sa ia in calcul adeverinta cu veniturile realizate in cealalta unitate scolara?
Deasemeni, v-as ruga sa-mi spuneti, daca beneficiaza si de concediu de odihna pentru anul lucrat(perioada lucrata)si daca concediul medical, diminueaza concediul de odihna.
Vasile
Buna ziua,
Va multumesc pentru raspunsul dat si va informez ca data expirarii contractului pe durata determinata, este 31.08.2009.
O persoana este angajata ca profesoara cu contract de munca pe o perioada determinata de un an.In aceeasi perioada, prin Decizia Inspectoratului judetean, presteaza ore suplimentare si este retribuita prin modalitatea "plata cu ora"la o alta scoala.Incepand cu data de 01.07.2009, este intrata in concediu medical prenatal.Cum se calculeaza concediul medical, se pot lua in considerare ambele venituri de la cele doua scoli?Conform ord.MFP 340/2001-pct.47, fiecare scoala ar trebui sa calculeze concediul medical, dar la scoala unde a fost platita cu ora, decizia inspectoratului, s-a intrerupt datorita incheierii cursurilor, la data de 12.06.2009.Va rog sa-mi dati o explicatie in acest caz.Deasemeni, va rog sa-mi spuneti daca beneficiaza si de concediu de odihna.
Multumesc tuturor celor care imi vor raspunde la aceste intrebari la care unii nu gasesc raspunsuri.
Vasile