Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Calcul concediu medical
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Calcul concediu medical

Buna ziua,
O profesoara este angajata cu contract de munca pe durata determinata: 01.09.2008 - 31.08.2009;
Realizeaza venituri din ore suplimentare la o alta scoala.Perioada :15.09.2009 - 12.06.2009;
Perioada de concediu medical de maternitate:01.07.2009 - 31.07.2009;
La stabilirea bazei de calcul, se iau in considerare si veniturile realizate din orele suplimentare?
Va multumesc!
vasile fira a scris:

Buna ziua,
O profesoara este angajata cu contract de munca pe durata determinata: 01.09.2008 - 31.08.2009;
Realizeaza venituri din ore suplimentare la o alta scoala.Perioada :15.09.2009 - 12.06.2009;
Perioada de concediu medical de maternitate:01.07.2009 - 31.07.2009;
La stabilirea bazei de calcul, se iau in considerare si veniturile realizate din orele suplimentare?
Va multumesc!

1. Pentru a calcula concediul pre si postnatal sunt necesare veniturile realizate in ultimile 6 luni, speta dvs. ianuarie 2009 - iunie 2009 la unitatea unde are CIM valabil pana la data de 31.08.2009.
2. Unde a relizat venituri suplimentare in baza unui alt CIM, care a incetat la 12.06.2009, nu beneficiaza de cencediul pre si postnatal. Aici are dreptul la adeverinta cu veniturile profesionale realizate in perioada 15.09.2008-12.06.2009 necesara la calcularea concediului de ingrijire copil pana la 2 ani.
Samoila Georgeta P.F.A., Consilier juridic
saamy a scris:

vasile fira a scris:

Buna ziua,
O profesoara este angajata cu contract de munca pe durata determinata: 01.09.2008 - 31.08.2009;
Realizeaza venituri din ore suplimentare la o alta scoala.Perioada :15.09.2009 - 12.06.2009;
Perioada de concediu medical de maternitate:01.07.2009 - 31.07.2009;
La stabilirea bazei de calcul, se iau in considerare si veniturile realizate din orele suplimentare?
Va multumesc!

1. Pentru a calcula concediul pre si postnatal sunt necesare veniturile realizate in ultimile 6 luni, speta dvs. ianuarie 2009 - iunie 2009 la unitatea unde are CIM valabil pana la data de 31.08.2009.
2. Unde a relizat venituri suplimentare in baza unui alt CIM, care a incetat la 12.06.2009, nu beneficiaza de cencediul pre si postnatal. Aici are dreptul la adeverinta cu veniturile profesionale realizate in perioada 15.09.2008-12.06.2009 necesara la calcularea concediului de ingrijire copil pana la 2 ani.
Este adevarat ca nu se calculeaza concediul si la scoala unde a prestat ore suplimentare,ceea ce vreau sa stiu este daca se cumuleaza veniturile realizate in ambele scoli pentru stabilirea bazei de calcul a concediului medical.
Va multumesc!
vasile fira a scris:

Este adevarat ca nu se calculeaza concediul si la scoala unde a prestat ore suplimentare,ceea ce vreau sa stiu este daca se cumuleaza veniturile realizate in ambele scoli pentru stabilirea bazei de calcul a concediului medical.
Va multumesc!

1. Nu cumuleaza veniturile realizate la ambele scolii.
2. Fiecare scoala calculeaza concediul medical pentru veniturile realizate individual.
Si acest fapt este adevarat,dar in conditiile cand perioada de prestare a orelor suplimentare a expirat pe data de 12.06.2009, iar concediul medical este acordat incepand cu data de 01.07.2009, atunci se iau in calcul acele venituri din ore suplimentare?
Va mltumesc mult!
vasile fira, utilizator