avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 679 soluții astăzi
Forum Activitate bagheras

Activitate bagheras

trifan gheorghe a scris:

Subsolul, holurile, dusumeaua , tavanele , nu sunt spatii comune ? Ele nu inmagazineaza si transmit caldura ?

ªi centrala doamnei incălzeşte holurile, duşumeaua, tavanele care sunt, după cum spuneţi, comune.
Doamna de ce nu ar fi îndreptăţită să ceară o cotă la plata consumului efectuat de centrala dânsei ?
Aceste prevederi legale sunt aberaţii ale unor frustraţi ce nu pot da soluţii la problemele celor ce nu pot plăti agentul termic extrem de scump şi de foarte proastă calitate.
Din păcate.
In privinta furnizorului n-am nimic de asteptat. Suntem contorizati si incaseaza ce set ii dam noi.
O sa-i pastrez in set pe astia sa plateasca si caldura de la CET si gaze de la centrala lor.
Ii consider ca fiind inca bransati.
Vroiam sa stiu daca sunt si pedepse pentru cei care fac de capul lor. Eu ii spun ca avea nevoie de avizul meu si el imi spune "si daca nu-l am ce-mi faci "?X-(
Multumesc oricum pentru raspuns !
Sunt presedintele unei asociatii de proprietari si am o problema cu unii datornici care se debranseaza in vederea montarii de centrale termice fara a solicita acordul asociatiei.
OG73/2002 la art 32 spune ca o prima conditie a debransarii este obtinerea avizului asociatiei. Nu gasesc ce le pot face daca nu vin sa obtina acest aviz intrucat sunt deja debransati.
Va multumesc !
sacalul09 a scris:

conform Legii 230/2007 Art. 49. - ( (2) Termenul de plată a cotelor de contribuţie la cheltuielile asociaţiei de proprietari, afişate pe lista lunară de plată, este de maximum 20 de zile calendaristice.

administratorul face un abuz pretinzand un termen de 5 zile,aducetii le cunostiinta acest articol din lege si il veti "inmuia"


se face referire la termenul maxim si nu la cel minim
in cazul in care comitetul a hotarat sa se plateasca in 5 zile asta e (cu toate ca mi se pare cam scurt termenul)
nu va ramane decat sa va strangeti mai multi si sa sesizati (cu argumente) presedintele care sa supuna atentiei comitetului aceasta problema
in definitiv ei sunt pusi acolo de dumneavoastra :D

imi cer scuze ca nu am citit toate posturile pentru ca as fi vazut ca s-a facut deja referire la cele de mai sus#-o