avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 950 soluții astăzi
Forum Activitate valeriuciolan

Activitate valeriuciolan

tudorvaleriu a scris:

Colegii mei si cu mine v-am dat variantele legale posibile. Dva alegeti pe cea care va convine.


multumesc pentru raspunsuri.
cer scuze pentru ultima postare- cit timp pregateam acel post, primisem deja pe fundal mai multe variante de raspuns.

multumesc inca odata.
problema este ca salariul este platit la timp - dar salariul este mult mai mic decit la noul loc de munca.
exista posibilitatea legala de incetare a contractului daca nu'mi convine nivelul de salarizare, si ce "piedici" imi poate provoca angajatorul?
noul angajator doreste inceperea colaborarii in timpul cel mai scurt(ex: de miine). ce metode de parasire a vechiului loc de munca am, astfel incit sa pot incheia vechiul contract de munca cit mai rapid posibil(ex: astazi)? ce penalizari imi poate aplica vechiul angajator si care sint repercusiunile asupra situatiei mele viitoare?
mentionez ca pe noul angajator nu'l intereseaza cauza desfacerii actualului contract de munca(ex: nemotivat/furt/etc) dar vreau sa stiu daca pot fi afectat pe viitor (ex: pensionare/angajare ulterioara/etc)
multumesc anticipat
date suplimentare:

persoana are 1o ani lucrati in aceea intreprindere. in ultimile 12 luni - inainte de a naste nu a avut concedii pt. studii sau alte intreruperi de acest gen. nu a avut concedii medicale neasociate sarcinii - a avut concediu medical(cu internare) datorita problemelor cu sarcina(nu stiu sa explic intocmai).

o prietena termina concediul pentru cresterea copilului si deja a aflat ca postul pe care lucra a fost desfiintat si va primi instiintare cu desfacerea contractului de munca.
problema este daca primeste somaj sau nu.
multumesc anticipat.