avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1079 soluții astăzi
Forum Activitate madigrigore

Activitate madigrigore

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in solutionarea unei probleme. Socrul meu a pierdut un proces iar in sentinta este trecuta o datorie de 2800 de euro catre o firma. Ca sa se asigure ca nu i se ia casa, socrii mei au facut act de vanzare cumparare pe numele fiului. Este posibil ca firma respectiva sa ceara executare silita pe apartament, chiar daca nu mai este pe numele lor? se poate cere executare silita pe apartament daca este vorba totusi doar de 3000 de euro?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Buna ziua,
Daca emit facturi de servicii cazare si restaurant, acestea sunt supuse tva in tara prestatorului, nu? le declar in 390?
La achizitiile de servicii de consultanta si publicitate fac taxare inversa? declar in 300 si 390?
Multumesc
Buna ziua,
Nelamurirea mea este daca imi pot deduce tva-ul la combustibil pentru transportul personalului.. In normele metodologice se spune ca se poate deduce tva-ul pentru transportul personalului doar daca exista dificultati evidente de a gasi mijloace de transport si daca exista un contract colectiv de munca prin care angajatorul se obliga sa asigure acest transport gratuit.
Mentionez ca firma desfasoara activitati de cazare si alimentatie publica intr-o statiune turistica in care autobuzul circula la ore fixe si pana la 12 noaptea, iar in cazul nostru sunt situatii in care personalul pleaca peste aceasta ora.
Va multumesc