Forum Discuţii juridice Executare silită act de vanzare cumparare catre fiu
Discuție deschisă în Executare silită

act de vanzare cumparare catre fiu

Buna ziua,

Va rog sa ma ajutati in solutionarea unei probleme. Socrul meu a pierdut un proces iar in sentinta este trecuta o datorie de 2800 de euro catre o firma. Ca sa se asigure ca nu i se ia casa, socrii mei au facut act de vanzare cumparare pe numele fiului. Este posibil ca firma respectiva sa ceara executare silita pe apartament, chiar daca nu mai este pe numele lor? se poate cere executare silita pe apartament daca este vorba totusi doar de 3000 de euro?

Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Este posibil, creditorii pot readuce imobilul in patrimoniul debitorului, intentand o actiune revocatorie, pe considerentul ca aceasta vanzare a facuta in scopul fraudarii lor.
Asa cum un renumit hotel din Bucuresti a fost executat silit si vandut la licitatie pentru o datorie de 15 000 euro, asa si pentru o datorie de 3000 euro creditorii pot cere executarea silita si scoaterea a licitatie a respectivului apartament. Asa cum a afrimat si dna. consilier juridic, creditorii pot cere constatarea nulitatii contractului de vanzare-cumparare, acesta incheiandu-se in frauda lor, mai ales ca tertul dobanditor, mai mult ca sigur, nu era de buna-credinta, in sensul ca avea cunostinta de adevaratul scop al instrainarii respectivului apartament. Va sfatuiesc sa achitati respectiva datorie.
Toate cele bune,
T.Claudiu
ContSters119945, utilizator