avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 425 soluții astăzi
Forum Activitate madeleine_radu

Activitate madeleine_radu

buna ziua
am o problema legata de dezbaterea unei unei succesiuni
defunctul este divortat din anul 1994, iar prin hotararea de divort s a stabilit doar desfacerea casatoriei nu si partajarea bunurilor comune (nu exista copii, parintii defunctului sunt decedati, singura ruda in viata este sora acestuia)
in vederea dezbaterii succesiunii ni s a comunicat faptul ca, mai intai trebuie stabilita partajarea bunurilor comune, astfel ca trebuie citata fosta sotie (mentionez ca nu se mai cunosc informatii vis a vis de aceasta de cca 20 ani)
intrebarea este cam cat dureaza acest proces (daca nu apare fosta sotie sau daca aceasta se dovedeste a fi decedata)?
multumesc anticipat pentru raspuns
Discuție succesiune
buna dimineata
am o problema legata de succesiunea unui defunct
am mers la 3 notari si am auzit 3 opinii diferite
pe scurt
persoana a decedat la data de 05.02.2011, la momentul decesului singura ruda in viata a acestuia fiind sora
persoana decedata a fost casatorita in perioada 28.09.1970-14.04.1994, iar prin hotararea de divort s a stabilit doar desfacearea casatoriei nu si partajarea bunurilor comune; din casatorie nu au rezultat copii; parintii defunctului nu mai traiesc
in luna iulie 1993 defunctul achizitioneaza, cu plata in rate un apartament, pe care il achita integral in luna septembrie 1995

avand in vedere aceste aspecte ce drepturi are fosta sotie vis a vis de sotul sau (de care se despartise in fapt cu mult inainte de pronuntarea divortului)
are dreptul sa fie succesoarea deplina a fostului sot?-a fost una dintre opinii

trebuie despagubita in cota parte pe perioada cat "au platit in comun", adica iulie 1993-aprilie 1994 cand s a pronuntat divortul?

dreptul de partajare nu s a prescris; are in continuare fosta sotie drepturi asupra bunurilor fostului sot ?

de ce succesiunea, daca fosta sotie face parte dintre mostenitori, nu se imparte proportional intre fosta sotie si sora(fostei sotii revenindu i doar cota parte din cat a cotizat"impreuna " cu sotul pe perioada respectiva)

as dori un raspuns argumentat cu prevederi legale corecte si concrete(v am spus deja ca am primit 3 opinii diferite)
multumesc anticipat pentru raspunsuri, o zi buna
multumesc pt mesaj
asta am inteles si eu dintr un comunicat al presedintelui anph
pe scurt daca venitul realizat depaseste venitul minim pe economie se aplica impozit
cel putin asa se intampla si la noi in institutie
salutare la toata lumea
am o problema: cum se poate reconstitui dreptul de proprietate al unei persoane, daca nu se gaseste actul de proprietate? de fapt nu stiu daca mai exista sau daca a existat; teoretic ar trebui sa dateze cam din anul 1950
e vorba de o proprietate situata pe raza judetului Dimbovita