Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... reconstituirea dreptului de proprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

reconstituirea dreptului de proprietate

salutare la toata lumea
am o problema: cum se poate reconstitui dreptul de proprietate al unei persoane, daca nu se gaseste actul de proprietate? de fapt nu stiu daca mai exista sau daca a existat; teoretic ar trebui sa dateze cam din anul 1950
e vorba de o proprietate situata pe raza judetului Dimbovita
Daca a stapinit neintrerupt din 1950 si pina in prezent terenul poate face o actiune in constare a uzucapuiunii sau sa incerce sa gaseasca o copie a acelui act la arhivele nationale