Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... partaj si ulterior succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

partaj si ulterior succesiune

buna ziua
am o problema legata de dezbaterea unei unei succesiuni
defunctul este divortat din anul 1994, iar prin hotararea de divort s a stabilit doar desfacerea casatoriei nu si partajarea bunurilor comune (nu exista copii, parintii defunctului sunt decedati, singura ruda in viata este sora acestuia)
in vederea dezbaterii succesiunii ni s a comunicat faptul ca, mai intai trebuie stabilita partajarea bunurilor comune, astfel ca trebuie citata fosta sotie (mentionez ca nu se mai cunosc informatii vis a vis de aceasta de cca 20 ani)
intrebarea este cam cat dureaza acest proces (daca nu apare fosta sotie sau daca aceasta se dovedeste a fi decedata)?
multumesc anticipat pentru raspuns
Daca fosta sotie e decedata, pentru partea ei de bunuri comune sunt introdusi in judecata mostenitorii. Va dura in functie de rapiditatea informatiilor primite. Poate ajungeti la o tranzactie si scapati de termenele din instanta.