avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 640 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

In conditiile date :
1.sotie divortata de sot
2.inainte de divort s-a locuit in casa mamei sotului , proprietate a acesteia
3.dupa divort sotia da in judecata pe sot si soacra, pentru recuperare investitii in apartament si impartire bunuri
4.fostul sot decedeaza in timpul derularii procesului de partaj
5.soacra pleaca in SUA
7.sotul este mostenit doar de mama si sora , sora care locuieste in SUA.
8.procesul se intrerupe pentru efectuare succesiune
Intrebari:
1.fosta sotie poate deschide succesiunea, chiar daca cei ce-l mostenesc pe decedat nu sunt in tara ?
2.In cazul in care sora respectiv mama defunctului nu mai vin prin tara, se mai poate face succesiunea ?
3.Unde se poate deschide succesiunea , la notar sau la judecatorie ?
4.Ce se poate face ?
Sfaturi.
Multumesc!
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
xp-kry, utilizator
Cel mai recent răspuns: xp-kry , utilizator 18:19, 16 Ianuarie 2014
Sotia va putea deschide procesul la instanta de la ultimul domiciliu al defunctului.
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ce treaba are soția cu mostenirea fostului sot ? Are drept doar la .bunurile obținute impreuna , in timpul căsătoriei ! Bunurile care sunt obținute prin succesiune nu fac obiectul partajarii...procesul se poate suspenda pana mostenitorii de drept ai parintilor fostului Soț si mostenitorii de drept ai sotului, dezbat succesiunea si împart bunurile masei succesorale. Fosta soție vine la Moștenire pentru investițiile si bunurile obținute cu fostul Soț DOAR in perioada căsătoriei. Ele se vor recupera, ca valoare, numai dupa dezbaterea succesiunii.
Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
Eu.Ro.Lex & Av. Martin Vasile Emil , Avocat
In primul rand acceptati mostenirea in termen legal. Apoi solicitati notarului verificarea evidentelor succesorale. Instanta va fi sesizata numai daca nu va intelegeti la notar, nu invers cum vi s-a raspuns mai sus......:yes:
Mie imi pare ca vrea sa solicite dezbaterea succesiunii nu in calitate de mostenitor.
Adica pe cale oblica.
Cred ca in acelasi proces ar putea solicita si chestiunea cu despagubirile civile.
Ce se pare ca am omis sa subliniez :
- sotul decedeaza in timpul procesului de partaj al bunurilor ( dobandite in comun cat timp au fost casatoriti) si de recuperare a unei cote parte din banii care au fost utilizati pentru imbunatatiri ( facute in casa pe timpul cat au fost casatoriti ) la casa mamei decedatului , de catre soti ..Parati sunt mama defunctului pentru imbunatatiri aduse casei acesteia si sotul pentru bunurile dobandite in comun .Exista expertize pentru bunurile dobandite in comun si pentru imbunatarile aduse la casa .
In cazul in care atat mama defunctului cat si sora acestuia ( ca mostenitori ai defunctului ) nu se prezinta la notar pentru succesiune ce se intampla?Acestea locuiesc in USA si nu au niciun interes sa dezbata succesiunea .

Ultima modificare: Joi, 16 Ianuarie 2014
xp-kry, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj dupa deces Andreea1987 Andreea1987 Parintii prietenului meu au divortat acum 4 ani .Nu s-a facut nici un partaj dupa divort. Tatal s-a recasatorit(nu au copii) si a decedat de curand. Ce ... (vezi toată discuția)
Testament, succesiune sau pãcãlealã carpinisan carpinisan Bună ziua, Mă numesc Elena şi vreau sa vă rog să mă lămuriţi în soluţionarea unei probleme: socrul meu a murit de 8 luni, soţul meu mai are o ... (vezi toată discuția)
Succesiune aditu_smile aditu_smile buna ziua!tatal sotului meu a decedat in 2003,de atunci nu s-a facut succesiunea nici pana in prezent.mama s-a recasatorit la nici o saptamana de la ... (vezi toată discuția)