avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 742 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Partaj dupa deces
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Partaj dupa deces

Parintii prietenului meu au divortat acum 4 ani .Nu s-a facut nici un partaj dupa divort. Tatal s-a recasatorit(nu au copii) si a decedat de curand. Ce drepturi au prietenul meu si mama lui ?

Cel mai recent răspuns: Roxana alina Stancu , Avocat 11:47, 16 Decembrie 2010
Prietenul,ca fiu legitim al defunctului,are dreptul la jumatate din masa succesorala,iar sotul supravietuitor la cealalta jumatate.Mama prietenului poate cere partajul asupra bunurilor ce au fost dobandite in timpul casatoriei cu defunctul.Partea ce ii revine in urma partajului va fi scoasa din masa succesorala.
Multumesc pentru raspuns.
Ce ar trebui sa faca acum? De ce acte are nevoie?
marius33 a scris:

Prietenul,ca fiu legitim al defunctului,are dreptul la jumatate din masa succesorala,iar sotul supravietuitor la cealalta jumatate.Mama prietenului poate cere partajul asupra bunurilor ce au fost dobandite in timpul casatoriei cu defunctul.Partea ce ii revine in urma partajului va fi scoasa din masa succesorala.


S-au reinventat cotele la moștenire sau m-am prostit eu?
Soțul supraviețuitor în concurs cu descendenții moștenește 1/4 din masa succesorală. Copiii (în cazul de față prietenul dumneavoastră dacă e singurul copil al defunctului) moștenesc 3/4 din masa succesorală.

Fosta nevastă are jumătate din toate bunurile dobândite împreună cu defunctul în timpul căsătoriei, dacă nu au făcut partajul după divorț.

Trebuie dezbătută succesiunea. Mergeți la un notar public cu toate actele de stare civilă, actele de proprietate, hotărârea de divorț.
Cu actele de proprietate nu o sa fie usor. Cu siguranta nu o sa i le dea prietenului meu.
Cum sa procedeze in cazul acesta?
Multumesc pentru raspuns.
Trebuie sa deschida partajul succesoral.
Mergeti la un avocat sa va redacteze actiunea pentru deschiderea procesului.

Alte discuții în legătură

Succesiune cu partaj sicuta sicuta trebuie sa facem succesiunea dupa tata; mostenitori: sotia si cei 2 baieti bunuri: un apartament si o casa la curte; noi mostenitorii vrem : eu- ... (vezi toată discuția)
Mostenire ,succesiune anays18 anays18 cum se poate face act pe un apartament intreg, in cazul in care se dezbate succesiunea doar pt un parinte care a decedat ,cealalta parte a celuilalt parinte ... (vezi toată discuția)
Succesiune mostenire cainebogdan cainebogdan Buna Ziua Acum 3 luni tatal meu a decedat . Tatal meu si mama mea au fost divortati de acum 25 de ani el recasatorindu-se ulterior. Tatal meu si mama mea ... (vezi toată discuția)