avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 873 soluții astăzi
Forum Activitate adipink2000

Activitate adipink2000

Buna ziua,
Daca sunt in concediu crestere copil iar acesta a decedat, ce se intampla atunci cand revin la serviciu? Stiu ca firma este obligata sa imi mentina postul sau sa imi asigure un post echivalent, insa ce se intampla cu salariul? Au dreptul sa mi-l scada? Daca nu, pe ce perioada sunt obligati sa il mentina la acelasi nivel?
Multumesc frumos !
Multumesc frumos!
Acum am inteles, o sa imi iau concediu medical.
O duminica frumoasa!
Buna dimineata si va multumesc tuturor pentru raspuns.

Stiu ca in perioada preavizului pot sa imi bag concediu medical decaland astfel preavizul, insa pe mine ma interesa inainte de intrarea in preaviz deoarece vreau sa fac un credit si trebuie sa nu fiu in preaviz pe perioada analizei dosarului, in cazul in care banca ar suna firma pentru verificari. Din acest motiv vreau sa aman data de intrare in preaviz.

Din raspunsurile dvs am inteles ca pot fara probleme sa imi bag concediu medical insa nu am inteles exact daca pot sa imi bag si concediu de odihna. Daca se poate, banuiesc ca o sa fie nevoie de semnarea unei noi Deciziii de restructurare a postului, cu data imediat urmatoare terminarii concediului medical/de odihna.

Va rog mult de tot daca imi puteti confirma ca am inteles corect.

Inca o data mii de multumiri!
Buna ziua,

Va rog frumos sa ma sfatuiti in legatura cu urmatoarea situatie:

Postul la locul actual de munca imi va fi restructurat. Am semnat Decizia de restructurare cu data de 3 august 2009, ceea ce inseamna ca incepand cu data de 4 august 2009 ma voi afla in prima zi de preaviz.
Daca inainte de intrarea in preaviz imi bag concediu medical, voi reusi amanarea datei de intrare in preaviz?
Va rog frumos sa imi oferiti acelasi raspuns si daca in loc de concediu medical imi voi baga concediu de odihna.

Astept un raspuns urgent de la dvs si va multumesc anticipat!

Adriana.