Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Scadere salariu dupa intrerupere concediu crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Scadere salariu dupa intrerupere concediu crestere copil ?

Buna ziua,
Daca sunt in concediu crestere copil iar acesta a decedat, ce se intampla atunci cand revin la serviciu? Stiu ca firma este obligata sa imi mentina postul sau sa imi asigure un post echivalent, insa ce se intampla cu salariul? Au dreptul sa mi-l scada? Daca nu, pe ce perioada sunt obligati sa il mentina la acelasi nivel?
Multumesc frumos !
Nu au dreptul sa va scada salariul intrucit contractul de munca a fost suspendat pe aceasta perioada, iar salariul trebuie mentinut ca cel anterior pina la o noua renegociere
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.