Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Reducere salariu la revenirea din concediu de crestere ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Reducere salariu la revenirea din concediu de crestere si ingrijire copil

Buna ziua,
Va rog sa-mi spuneti in ce conditii angajatorul (SRL) are dreptul sa-mi reduca salariul cu aproximativ 40% la reluarea activitatii dupa concediul de crestere si ingrijire copil. Mentionez ca perioada in care am avut contractul suspendat a fost de doar 4 luni, revenind inainte de a implini copilul doi ani. Este cumva angajatorul obligat sa-mi pastreze postul in aceleasi conditii? Poate sa imi restructureze postul in lunile imediat urmatoare revenirii mele?

Multumesc mult!

Potrivit legislatiei in vigoare, la incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Angajatorul poate restructura postul imediat dupa ce ati revenit din CCC, dar nu va poate concedia pe o perioada de timp de 6 luni pentru necorespundere profesionala.