Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce drepturi are un salariat intors din CIC si este ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce drepturi are un salariat intors din CIC si este amenintat cu restructurarea postului?

Buna ziua,
ce drepturi am ca salariat care se intoarce din CIC (concediul de crestere si ingrijire copil)? la intoarcere sunt amenintata cu restructurarea postului detinut inainte de CIC sau accept un transfer pe un post care nu corespunde pregatirii mele profesionale, dintr-un alt departament
www.avocatnet.ro/content/art...
Aveti aici tot ce va trebuie
La incetarea concediului de maternitate sau a concediului de crestere si ingrijire a copilului in varsta de pana la 2 ani, respectiv 3 ani in cazul copilului cu handicap, salariata/salariatul are dreptul de a se intoarce la ultimul loc de munca sau la un loc de munca echivalent, avand conditii de munca echivalente si, de asemenea, de a beneficia de orice imbunatatire a conditiilor de munca la care ar fi avut dreptul in timpul absentei.

Potrivit actualului CCMN, nu veti putea fi concediata pe o perioada de 6 luni de zile de la intoarcerea din CCC pentru necorespundere profesionala.