avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 905 soluții astăzi
Forum Activitate lukas

Activitate lukas

Răspuns la discuția acoperis construit ilegal
Doresc sa am toate avizele si aprobarile de la urbanism.
In niciun caz nu voi actiona de capul meu dar nici sa las pe altcineva sa-mi foloseasca cota mea parte pentru o constructie ilegala.
Doream doar sa stiu daca imi pot pune pe bloc un panou solar si ce aprobari am nevoie
Răspuns la discuția acoperis construit ilegal
Buna ziua
Revin cu o alta problema:
Ce acte imi trebuiesc daca doresc sa-mi instalez un panou solar pe cota mea parte pe bloc in conditiile in care deja exista o constructie ilegala acoperis sarpanta fara acte si aprobari mentionez ca locuiesc la etajul3
Răspuns la discuția acoperis construit ilegal
Va multumesc pentru raspunsuri
Eu am dorit de la iceput sa particip cu bani pentru aceasta operatiune numai ca vecinii mei nu au vrut sa ia in calcul si varianta propusa de mine adica: aviz sau certificat de urbanism de la primarie si cel putin proiectul constructiei ,dar daca ei nu au vrut aprobare de la primarie, eu si restul vecinilor le-am dat acordul scris pe o hirtie facuta de ei care oricum nu are nici o valoare sau daca are este cel putin moral, dar nu platesc si bineinteles ca oameni si-au facut singuri ca le curgea in cap la fiecare ploaie.
Si abia acum incepe povestea cu sicanarile si duduielile in tavan, muzica si altele,bineinteles ca eu nu vreau sa stric ce ei au construit dar nici nu pot inghiti tot ce fac ei, ci doresc sa ma informez cu privire la ce modalitati am, sau ce pot face macar pentru ai intimida in a se opri de la asemene atitudini grotesti
Multumesc
Buna ziua
Ma vad nevoit sa scriu citeva rinduri legat,de vecinii mei care locuiesc la 4 si care si-au facut un acoperis ilegal fara nici un fel de aviz din parte autoritatilor.
Mentionez ca nu avem asociatie de proprietari doar au trecut pe la toti vecini cu o hirtie precum ca suntem de acord cu constructia sarpantei si pur si simplu am semnat si eu ca toti vecini mentionind ca eu nu particip cu bani daca e constuctie ilegala.
Cei de la 4 sunt foarte suparati pe mine fiindca nu am contribuit cu nimic,drept urmare au trecut la tot felul de duduieli in tavanul meu muzica pina seara tirziu si e foarte deranjant.
Mentionez ca nu sunt impotriva la acoperis ba chiar foarte bine ca si-a facut omul ceva sa nu-i mai ploua in cap, dar de ce nu a facut ceva legal?
Am sunat si la 112 fiindca nu mai puteam suporta duduielile lor,a venit politia dar dupa citeva zile s-au intors la aceleasi practici .
As putea sa ii dau in judecata pentru ca au construit ilegal un acoperis in ciuda faptului ca am semnat o hirtie care nu are nici o valoare ?
Care sunt pasi pe care trebuie sa-i urmez ?
Multumesc
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
multumesc pentru raspuns.
Mentionez ca nu avem infiintata o asociatie de proprietari, asa ca nu are cine sa se duca la primarie pentru autorizatie si certificat de urbanism,poate doar cei care locuiesc la etajul 4.
Multumesc
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
multumesc pentru raspuns" elga50" am sa incerc sa vorbesc cu toti vecini si sa le spun foarte clar ca nu voi da bani pentru ceva ilegal si ca pentru o izolatie normala nu trebuie autorizatie.
Aici intervine o problema fratele unei vecin care sta la etajul 4 este judecator si el ne-a amenintat cu instanta ca vom plati si acoperisul si cheltuielile de judecata chiar daca nu exista autorizatie si certificat de urbanism de la primarie fiindca legea e ambigua si se poate interpreta,un acoperis din tabla nu este neaparat o mansarda iar cind ne referim la acoperis poate sa insemne si cel din tabla dar si cel normal din carton sau bitum.
multumesc
Răspuns la discuția Reparatii acoperis bloc
salutare tuturor sunt nou pe aici si un pic dezorientat.
vecini mei care locuiesc la etajul 4 umbla din usa in usa sa dam bani pentru acoperis din tabla pe structura de lemn ,eu locuiesc la etajul 3 si inteleg problema prin care trec vecini mei dar cred ca ei sunt un pic cam exagerati si asta din cauza ca toti vecini de la parter si pina la etajul 4 trebuie sa plateasca la fel adica 1100 ron spun ei, stiu ca exista o cota aparte pentru fiecare locatar!!!!!!!
cum se calculeaza cit ii revine fiecarui locatar????
o alta problema este ca vecini mei au gasit o firma autorizata spunei ei,dar cred ca tot trebuie autorizatie de la primarie si certificat de urbanism asa cum spune legea iar eu nu vreau sa dau bani pentru ceva ilegal.
exista posibilitatea ca acesti vecini in cazul in care ne actioneaza in instanta sa platim costurile pentru acoperis daca nu exista autorizatie de constructie si certificat de urbanism??
va multumesc mult de tot