avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 813 soluții astăzi
Forum Activitate iulian2000

Activitate iulian2000

va rog sa ma ajutati, am avut un accident acum cateva zile: pe un pod(pasarela) mi-a sarit in fata un trecator noaptea, nu era nici trecere de pietoni nici nimic altceva. Aveam o viteza de aproximativ 60 km/h, dar din nefericire nu am putut evita impactul. Victima a decedat pana sa vina salvarea. a venit politia au luat probe mi-au deschis dosar penal. mentionez ca nu am consumat alcool, rezultatul etilotestului a fost 0 si am plecat apoi la spital pt a face si testul de sange. La cateva zile dupa accident am fost chemat la politie sa-mi ridic documentele. mi-au restituit si permiul auto, dar pt a repara masina mi-au zis ca desi am dovada nu trebuie inca sa o duc in service pentru ca nu a fost finalizata experitiza.
Stiti cumva cat dureaza expertiza? Trebuie sa platesc eu necropsia? Singura suma pe care am platit-o pana cum a fost la Instutut pt probele de sange (134 lei). Cum se poate solutiona mai repede cazul? Voi avea de suferit si eu prejudicii? Mi se va intocmi dosar penal? Sper sa-mi raspunda cineva pentru ca nu am putut afla nimic de la nimeni, toate informatiile au fost vagi.
iulian2000 a scris:

Buna seara,

Am si eu o intrebare, la care sper din tot sufletul sa imi raspundeti: de 2 ani lucrez la o firma de contabilitate ca si contabil, numai ca pe cartea mea de munca scrie operator PC. Anul acesta am terminat facultatea de administratie publica, si ma gandeam sa duc la locul de munca o adeverinta de la facultate cum ca mi-am luat licenta dar am auzit ca nu ma ajuta cu nimic deoarece pe cartea de munca va scrie in continuare tot operator PC, iar salariul meu va ramane acelasi pa cartea de munca(minimul pe economie). Este adevarat ca nu ma poate incadra ca altceva in cadrul firmei de contabilitate si salariu meu va ramane pe cartea de munca la fel de mic chiar daca am terminat o facultate?In facultate am facut si contabilitate dar......... Sper sa imi puteti raspunde. Multumesc anticipat

Dar daca as avea oa deverinta cum ca sunt inscrisa la un master cu profil economic?:((
Buna seara,

Am si eu o intrebare, la care sper din tot sufletul sa imi raspundeti: de 2 ani lucrez la o firma de contabilitate ca si contabil, numai ca pe cartea mea de munca scrie operator PC. Anul acesta am terminat facultatea de administratie publica, si ma gandeam sa duc la locul de munca o adeverinta de la facultate cum ca mi-am luat licenta dar am auzit ca nu ma ajuta cu nimic deoarece pe cartea de munca va scrie in continuare tot operator PC, iar salariul meu va ramane acelasi pa cartea de munca(minimul pe economie). Este adevarat ca nu ma poate incadra ca altceva in cadrul firmei de contabilitate si salariu meu va ramane pe cartea de munca la fel de mic chiar daca am terminat o facultate?In facultate am facut si contabilitate dar......... Sper sa imi puteti raspunde. Multumesc anticipat