avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 803 soluții astăzi
Forum Activitate danypopica

Activitate danypopica

Răspuns la discuția Garantie inlocuire telefon
Dar ce are de pierdut comerciantul in asta? Asa se alege cu un client multumit! Vanzatorul ar trebui sa aiba interes sa ajute clientul, iar daca este o portita de ce sa nu-l ajuti? Vanzatorul are nevoie de reclama pozitiva. Pana la urma daca poti sa faci o fapta buna pt cineva fara sa te coste nimic in plus de ce sa nu o faci?
Răspuns la discuția Garantie inlocuire telefon
Initial am solicitat inlocuire telefon!

Dupa doua saptamani de utilizare a noului telefon am facut sesizare la magazin ca vreau factura noua si garantie noua, dar ei au spus ca nu se poate, am trimis intreaga poveste la OPC, cu solicitarile mele si documentele aferente, in urmatoarea zi am fost sunat de la magazin si am completat formularul de retur si m-am ales cu FACTURA NOUA, BON FISCAL SI 2 ANI DE GARANTIE.
O zi frumoasa!
Răspuns la discuția Garantie inlocuire telefon
Trimite o adresa de mail unde sa va atasez vechea factura, plangerea de la opc, solicitarea retur de la magazin si noua factura, bonul fiscal cu data de ieri!
Cu tot respectul ce motiv am sa mint ?
Răspuns la discuția Garantie inlocuire telefon
Va multumesc pentru raspuns, dar intre timp am facut plangere la OPC si am fost sunat de la magazin cum ca mi se va storna vechea factura si voi avea o factura noua cu 2 ani garantie :).
O zi buna.
Buna ziua.
Am cumparat un telefon de pe un site, iar dupa 10 luni s-a defectat, l-am dus la magazin pentru a fi trimis in garantie, produsul a fost solutionat prin returnare bani sau inlocuire. Am ales inlocuirea cu un produs indentic. Am primit de la curier noul produs, in cutie, nou, sigilat, doar cu certificatul de garantie, care beneficiaza de 2 ani garantie ca si orice produs nou. Dupa cateva zile am sunat la magazin sa intreb de factura sau bon pentru noul telefon in cazul in care am nevoie sa-l trimit din nou in garantie, iar raspunsul a fost ca se foloseste vechea factura, iar atunci eu am zis: daca folosesc vechea factura nu mai beneficiez de 2 ani de garantie, ci doar de 1 an si vreo 2 luni, in mod normal orice produs nou, sigilat beneficiaza de 2 ani garantie, iar daca as fi acceptat prima varianta: banii inapoi as fi putut sa cumpar un produs nou, cu factura, bon fiscal si 2 ani de garantie.
Aici mi se para ca ii nedreptatea. Ce se poate face in aceasta situatie? Este o lege in legatura cu acest caz?
Va multumesc mult de tot!
Acesta este raspunsul care il asteptam! Un raspuns complet, care nu mai lasa loc de nicio intrebare!
O zi buna!
Ok. Trebuie sa duc si certificat de grefa de la judecatorie dupa ce au expirat cele 30 de zile cand aveam posibilitatea de a face apel sau pur si simplu merg cu permisul la politie?
Multumesc pt raspuns! Dar perioada limita care ar fi? Nu as vrea sa-l predau asa de repede, deoarece as fi nevoit sa raman in luna august fara permis si as vrea sa-l intind un pic pana prin septembrie! Ar fi posibil?
Au prezentata proba video si certificat de omologare al aparatului radar, procesul deja s-a intins pe o perioada de vreo 10 luni si nu mai vreau sa fac apel, decat sa se finalizeze!
Filmarea este destul de proasta, iar momentul la trecerea de pietoni este la limita, acuma vreau doar sa-l finalizez si atat! Daca fac apel poate mai dureaza vreo 10 luni si nu mai am chef:)
Buna ziua!
Am primit acasa in scris "Sentinta civila" la o plangere contraventionala (catre INSP de Politie, mi-au luat permisul la trecerea de pietoni) cum ca mi s-a respins plangerea.
La sfarsitul sentintei scrie ca am dreptul la APEL in 30 de zile, dar nu cred ca o sa mai fac! Iar in termen de 15 zile de la decizia irevocabila trebuie sa predau permisul! Cu alte cuvinte in termen de 45 de zile de la data postei trebuie sa predau permisul?? Data postei este 21-07-2014!

Care ar fi pasii pe care trebuie sa-i urmez in cazul de fata? Care este data cand trebuie sa predau permisul?
Trebuie sa mai depun ceva la Judecatorie? Care ar fi data limita 19-08-2014 sau trebuie sa treca 30 de zile si apoi sa trec pe la Judecatorie?

Care este data limita cand trebuie sa predau permisul?