avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 162 soluții astăzi
Forum Activitate mariusgabriel

Activitate mariusgabriel

Buna ziua,

lamuriti-ma va rog, ce anume face imposibila schimbarea duratei ? Este doar un parametru, la fel ca valoarea primei, suma asigurata s.a. Atata vreme cat acesti parametri pot fi schimbati, fara ca aceasta sa fie prevazut expres in polita, de ce nu poate fi schimbata si durata ? Sa nu-mi raspundeti va rog cu " asa este de cand lumea" sau "face parte din legea nescrisa a asigurarilor". Eu nu fac parte din lumea asigurarilor, pot lua in considerare doar ceea ce scrie in polita. Iar in polita
nu exista nici o mentiune vis-a-vis de interdictia schimbarii duratei.
Prin analogie, si un contract de imprumut bancar se incheie pe o anumita perioada. Totusi, in cazul unei reesalonari a restituirii, se admite modificarea duratei de rambursare. Ce este diferit in acest caz ?
buna seara,

am incheiat acum cativa ani o asigurare de viata tip Regal la ING, pe o durata de 40 de ani. Acum doresc sa reduc durata la 30 de ani, dar cei de la ING refuza categoric, pretextand ca " durata contractului nu poate fi modificata pentru ca s-ar schimba parametrii contractului; durata este precizata in contract " si asa mai departe...( Alt fapt interesant: cererea de asigurare pe care am semnat-o la inceput este si contract-titlul este "Cerere..." iar pe verso este pomenit atat ca "cerere" cat si ca "contract"; poate un inscris sa fie si una si alta ?)

Am vreo posibilitate de a obtine scaderea duratei asigurarii ?

Multumesc
buna ziua,

am nevoie de ajutorul dv in urmatoarea problema:

Sint membru intr-un composesorat a carui avere este constituita de o suprafata de teren agricol. Composesoratul functioneaza in baza Statutului iar organul suprem de conducere este Adunarea Generala(AG)
In urma cu citiva ani, o parte din terenul composesoratului a fost inchiriat; in acest fel composesoratul desfasoara
activitate comerciala care are rezultat generarea de profit ( de exemplu, pe anul 2007 a fost depus un bilant la Finante
din care reiese clar ca a fost obtinut profit)
Din pacate, Consiliul de Administratie(CA), desi in Statut se precizeaza ca anual au loc 2 AG, acesta a convocat
doar dupa 2 ani AG. Mai mult, desi i s-a cerut expres acest lucru, presedintele CA nu a pus la dispozitia membrilor
composesori vreun bilant contabil, raport financiar, contract de inchiriere, extras de cont. In plus, CA a decis
efectuarea de cheltuieli fara ca bugetul de venituri si cheltuieli sa fi fost discutat si, cu atit mai putin aprobat. Din
datele pe care le am pina acum, se pare ca sume importante au fost deturnate iar, pentru ascunderea acestui
fapt, au fost facute tot felul de cheltuieli care sa justifice sumele lipsa ( contract de consultanta pentru evaluarea
valorii patrimoniului composesoratului, etc). Sumele presupuse a fi deturnate sint de ordinul a zeci de mii de euro. De abia dupa 2 ani de la data la care a fost aleasa o Comisie de cenzori a semnalat presedintele CA ca exista incompatibilitate intre membrii acesteia si ca, in consecinta, trebuie aleasa de catre AG o alta Comisie. Mai ales
in ultimele luni, presedintele CA a facut presiuni pentru ca decizia privind inchirierea/instrainarea activelor (terenuri)
care (inca) apartine exclusiv AG, sa fie delegata CA si/sau unor terti
Va rog sa-mi spuneti ce legislatie reglementeaza activitatea unui composesorat, atunci cind acesta desfasoara
o activitate economica generatoare de profit ? Ce ar trebui sa intreprinda membrii composesori pentru a intra in
posesia documentelor sus-mentionate ? Am putea sa ne adresam unor autoritati pentru obtinerea acestora?
Se supune un composesorat Legii societatilor comerciale in ceea ce priveste activitatea economica ? Poate intra
o parte din membrii composesori ( circa 15 % din numarul membrilor respectiv al drepturilor de vot) in posesia
contractelor de inchiriere (copii) solicitindu-le de la chiriasi? Am putea primi de la Finante copie dupa bilantul pe 2008
(noi, cei 15%)? Putem obtine blocarea conturilor si prezentarea documentelor sus-mentionate doar in instanta sau exista si alta cale, mai rapida ( cel putin atunci cind exista suspiciuni de deturnare/delapidare) ? Faptul ca in Statut
nu se prevede nici o sanctiune pentru neprezentarea bilantului in cadrul AG conduce la exonerarea CA de orice
obligatie sau raspundere ?

Pentru ca am pus foarte multe intrebari, multumesc tuturor celor care raapund fie si la una singura.





buna ziua,

am nevoie de ajutorul dv in urmatoarea problema:

Sint membru intr-un composesorat a carui avere este constituita de o suprafata de teren agricol. Composesoratul functioneaza in baza Statutului iar organul suprem de conducere este Adunarea Generala(AG)
In urma cu citiva ani, o parte din terenul composesoratului a fost inchiriat; in acest fel composesoratul desfasoara
activitate comerciala care are rezultat generarea de profit ( de exemplu, pe anul 2007 a fost depus un bilant la Finante
din care reiese clar ca a fost obtinut profit)
Din pacate, Consiliul de Administratie(CA), desi in Statut se precizeaza ca anual au loc 2 AG, acesta a convocat
doar dupa 2 ani AG. Mai mult, desi i s-a cerut expres acest lucru, presedintele CA nu a pus la dispozitia membrilor
composesori vreun bilant contabil, raport financiar, contract de inchiriere, extras de cont. In plus, CA a decis
efectuarea de cheltuieli fara ca bugetul de venituri si cheltuieli sa fi fost discutat si, cu atit mai putin aprobat. Din
datele pe care le am pina acum, se pare ca sume importante au fost deturnate iar, pentru ascunderea acestui
fapt, au fost facute tot felul de cheltuieli care sa justifice sumele lipsa ( contract de consultanta pentru evaluarea
valorii patrimoniului composesoratului, etc). Sumele presupuse a fi deturnate sint de ordinul a zeci de mii de euro. De abia dupa 2 ani de la data la care a fost aleasa o Comisie de cenzori a semnalat presedintele CA ca exista incompatibilitate intre membrii acesteia si ca, in consecinta, trebuie aleasa de catre AG o alta Comisie. Mai ales
in ultimele luni, presedintele CA a facut presiuni pentru ca decizia privind inchirierea/instrainarea activelor (terenuri)
care (inca) apartine exclusiv AG, sa fie delegata CA si/sau unor terti
Va rog sa-mi spuneti ce legislatie reglementeaza activitatea unui composesorat, atunci cind acesta desfasoara
o activitate economica generatoare de profit ? Ce ar trebui sa intreprinda membrii composesori pentru a intra in
posesia documentelor sus-mentionate ? Am putea sa ne adresam unor autoritati pentru obtinerea acestora?
Se supune un composesorat Legii societatilor comerciale in ceea ce priveste activitatea economica ? Poate intra
o parte din membrii composesori ( circa 15 % din numarul membrilor respectiv al drepturilor de vot) in posesia
contractelor de inchiriere (copii) solicitindu-le de la chiriasi? Am putea primi de la Finante copie dupa bilantul pe 2008
(noi, cei 15%)? Putem obtine blocarea conturilor si prezentarea documentelor sus-mentionate doar in instanta sau exista si alta cale, mai rapida ( cel putin atunci cind exista suspiciuni de deturnare/delapidare) ? Faptul ca in Statut
nu se prevede nici o sanctiune pentru neprezentarea bilantului in cadrul AG conduce la exonerarea CA de orice
obligatie sau raspundere ?

Pentru ca am pus foarte multe intrebari, multumesc tuturor celor care raapund fie si la una singura.
Răspuns la discuția coduri CAEN pentru cofetarie
Buna ziua,

va multumesc pentru raspuns; as dori totusi sa fac unele precizari:
-nu servim cafea la masa, asa cum nu servim nici alte produse-clientul cere, primeste, plateste si isi ia produsele
dorite de la tejghea ( cafea, prajituri, etc) dupa care se asaza la masa si consuma aceste produse (bineinteles,
cu exceptia celor care cumpara produse pentru a le cumpara in afara unitatii)
-dupa parerea mea, e o problema de semantica in interpretare a definitiei CAEN: "baruri si alte activitati de servire
a bauturilor", unde "servire" nu se refera la actiunea de consum pe care o desfasoara cumparatorul, ci la
modalitatea de vinzare ( servire la masa, adica deplasarea unui membru al personalului unitatii, luarea comenzii,
servirea produsului si incasarea contravalorii VERSUS cumpararea produsului de la tejghea)
-daca pentru bauturile racoritoare si apa pe care le vindem codul 4725 este acoperitor, de ce nu este si pentru
cafea, care este si ea o bautura ?
-ponderea cafelei consumate in cofetarie din totalul vinzarilor nu depaseste 2 %
-dupa parerea mea, motivul pentru care Politia comunitara cere introducerea unui cod de bar este perceperea unei
taxe anuale de functionare pentru unitatile de alimentatie publica; o cofetarie insa nu presteaza activitati de alimentatie
publica, asa cum sint acestea definite in CAEN

Cu multumiri,

mariusgabriel
buna ziua,

am deschis o cofetarie unde se comercializeaza urmatoarele: prajituri, sucuri, ceai cald, cafea, bomboane si produse de patiserie.
Am depus cerere pt. eliberarea autorizatiei de functionare la primarie, cu urmatoarele coduri CAEN: 4724, 4725 si 4729.
Politia comunitara, cu ocazia controlului pentru autorizare, a spus ca nu avem cod CAEN pentru consumul cafelei la masa, codul 4725 neacoperind si aceasta. Ei ne-au cerut introducerea codului CAEN pentru bar.
Va rugam sa ne ajutati cu punctul dv de vedere.

Multumesc