Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... reglementare activitate composesorat
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

reglementare activitate composesorat

buna ziua,

am nevoie de ajutorul dv in urmatoarea problema:

Sint membru intr-un composesorat a carui avere este constituita de o suprafata de teren agricol. Composesoratul functioneaza in baza Statutului iar organul suprem de conducere este Adunarea Generala(AG)
In urma cu citiva ani, o parte din terenul composesoratului a fost inchiriat; in acest fel composesoratul desfasoara
activitate comerciala care are rezultat generarea de profit ( de exemplu, pe anul 2007 a fost depus un bilant la Finante
din care reiese clar ca a fost obtinut profit)
Din pacate, Consiliul de Administratie(CA), desi in Statut se precizeaza ca anual au loc 2 AG, acesta a convocat
doar dupa 2 ani AG. Mai mult, desi i s-a cerut expres acest lucru, presedintele CA nu a pus la dispozitia membrilor
composesori vreun bilant contabil, raport financiar, contract de inchiriere, extras de cont. In plus, CA a decis
efectuarea de cheltuieli fara ca bugetul de venituri si cheltuieli sa fi fost discutat si, cu atit mai putin aprobat. Din
datele pe care le am pina acum, se pare ca sume importante au fost deturnate iar, pentru ascunderea acestui
fapt, au fost facute tot felul de cheltuieli care sa justifice sumele lipsa ( contract de consultanta pentru evaluarea
valorii patrimoniului composesoratului, etc). Sumele presupuse a fi deturnate sint de ordinul a zeci de mii de euro. De abia dupa 2 ani de la data la care a fost aleasa o Comisie de cenzori a semnalat presedintele CA ca exista incompatibilitate intre membrii acesteia si ca, in consecinta, trebuie aleasa de catre AG o alta Comisie. Mai ales
in ultimele luni, presedintele CA a facut presiuni pentru ca decizia privind inchirierea/instrainarea activelor (terenuri)
care (inca) apartine exclusiv AG, sa fie delegata CA si/sau unor terti
Va rog sa-mi spuneti ce legislatie reglementeaza activitatea unui composesorat, atunci cind acesta desfasoara
o activitate economica generatoare de profit ? Ce ar trebui sa intreprinda membrii composesori pentru a intra in
posesia documentelor sus-mentionate ? Am putea sa ne adresam unor autoritati pentru obtinerea acestora?
Se supune un composesorat Legii societatilor comerciale in ceea ce priveste activitatea economica ? Poate intra
o parte din membrii composesori ( circa 15 % din numarul membrilor respectiv al drepturilor de vot) in posesia
contractelor de inchiriere (copii) solicitindu-le de la chiriasi? Am putea primi de la Finante copie dupa bilantul pe 2008
(noi, cei 15%)? Putem obtine blocarea conturilor si prezentarea documentelor sus-mentionate doar in instanta sau exista si alta cale, mai rapida ( cel putin atunci cind exista suspiciuni de deturnare/delapidare) ? Faptul ca in Statut
nu se prevede nici o sanctiune pentru neprezentarea bilantului in cadrul AG conduce la exonerarea CA de orice
obligatie sau raspundere ?

Pentru ca am pus foarte multe intrebari, multumesc tuturor celor care raapund fie si la una singura.
bilantul veti putea obtine si de pe mfinante.ro deocamdata este doar pe 2007 dar o sa apara si 2008 trebuie sa stiti codul fiscal. Incercati sa vorbiti cu ceilalti membrii ai composesoratului si sa aveti o reprezentare de 50% si preluati conducerea, daca nu reusiti depuneti cerere la conducerea composesoratului si spuneti ce pretentii aveti si daca nu se rezolva luati un avocat si actionatii in judecata