avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Activitate d_wen

Activitate d_wen

Tatal meu a mostenit un teren cu fratele sau. A facut actele de iesire din indiviziune si cerere de intabulare, are si dosar facut de un expert, i-a fost atribuit nr top nou. Tatal meu a decedat iar eu nu reusesc sa gasesc nr de carte funciara in care a fost intabulat si deci nu pot scoate extras de carte funciare. Stiu doar nr de top nou. Cum pot afla numarul de carte fdunciara?
Răspuns la discuția Vanzare teren
Multumesc pentru lamuriri
Discuție Vanzare teren
Buna ziua,
As dori si eu o lamurire. Daca detin un teren pe care l-am mostenit de la tata si am doar certificat de mostenitor pot sa il vand sau trebuie sa am si intabulare pe terenul respectiv.
Notarul pt a face succesiunea dupa tata a cerut pe langa CM al tatalui si extrasele de CF pentrun terenurile mostenite de tata. Problema e ca in aceste CF apar si fratii tatalui meu. E vreo problema?
Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu succesiunea pe care trebuie sa o facem eu si mama dupa tata. Problema sta in felul urmator: tata are certificat de mostenitor pe 6 terenuri. Doua dintre ele le detine singur dar nu a fcut cerere de intabulare, alte 2 terenuri sunt in cota de 1/2 cu sora lui si nu au facut iesirea din indiviziune, iar pt alte 2 parcele pe care le detinea cu un frate in cote egale a facut iesirea din indiviziune si cerere de intabulare la notariat, dar nu am reusit sa gasesc nr.CF nou pt aceste terenuri, iar notarul la care am mers sa facem succesiunea ne-a cerut extrase de carte funciara dupa toate terenurile. Cum trebuie sa procedam in aceasta situatie si care este varianta cea mai ieftina.