Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea dupa un parinte decedat
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea dupa un parinte decedat

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati si pe mine in legatura cu succesiunea pe care trebuie sa o facem eu si mama dupa tata. Problema sta in felul urmator: tata are certificat de mostenitor pe 6 terenuri. Doua dintre ele le detine singur dar nu a fcut cerere de intabulare, alte 2 terenuri sunt in cota de 1/2 cu sora lui si nu au facut iesirea din indiviziune, iar pt alte 2 parcele pe care le detinea cu un frate in cote egale a facut iesirea din indiviziune si cerere de intabulare la notariat, dar nu am reusit sa gasesc nr.CF nou pt aceste terenuri, iar notarul la care am mers sa facem succesiunea ne-a cerut extrase de carte funciara dupa toate terenurile. Cum trebuie sa procedam in aceasta situatie si care este varianta cea mai ieftina.
Probabil ca notarul va cere intabularea pentru aceste terenuri intrucat intentionati sa impartiti suprafetele de teren intre dvs. -mostenitorii tatalui - si celelalte persoane aflate pe C.M in care este trecut si tatal dvs.
Trebuie insa sa aveti in vedere ca dezbaterea succesiunii si iesirea din indiviziune sunt chestiuni distincte si nu e necesar/obligatoriu sa se petreaca concomitent la notar.
Puteti face doar C.M de pe urma tatalui dvs. -impreuna cu mama- apoi sa solicitati iesirea din indiviziune -la instanta daca nu va intelegeti sau nu aveti acte- fata de celelalte persoane cu care deveniti coproprietari prin acest C.M de pe urma tatalui.
Notarul pt a face succesiunea dupa tata a cerut pe langa CM al tatalui si extrasele de CF pentrun terenurile mostenite de tata. Problema e ca in aceste CF apar si fratii tatalui meu. E vreo problema?
Nu e nici o problema. E normal sa faca aceste verificari pentru a stii daca terenurile mai sunt in proprietatea mostenitorilor. Nu poate imparti niste terenuri atata vreme cat nu e sigur ca terenurile mai sunt ale dvs. -ale tuturor mostenitorilor-.